Pondělí 28. září 2020Den české státnosti 11 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Řecko lákalo Američany: půjčte nám peníze, dostanete výnosy z loterií

Řecké dluhy otřásají eurem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řecké dluhy otřásají eurem | foto: Shutterstock

BRUSEL Evropská komise požádala Řecko, aby jí vysvětlilo zprávy, podle nichž Atény v minulých letech opticky snižovaly aktuální rozpočtové deficity a státní dluh prostřednictvím finančních transakcí s americkými investičními bankami.

Podle listu The New York Times řecká vláda dostávala od bank peníze k pokrytí části schodků výměnou za finanční deriváty v podobě dohod o převodu budoucích státních příjmů z prodeje losů a z letištních poplatků.

Zádrhel je zatím především v tom, že Řecko o podobných transakcích nijak neinformovalo evropský statistický úřad Eurostat, sdělil dnes mluvčí komise Amadeu Altafaj. Úřad si proto prostřednictvím komise nyní vyžádal informace. Podle listu byla dohoda uzavřena v roce 2001 těsně předtím, než Řecko přijalo euro.

"Chtěl bych konstatovat, že Eurostat o těchto transakcích nevěděl. Mohu však sdělit, že po těchto zprávách Eurostat řecké úřady požádal o vysvětlení s termínem do konce února," řekl mluvčí. Na otázku po legálnosti transakcí Altafaj uvedl, že Brusel potřebuje informace, o co přesně se jednalo a jaký to mělo dopad na vládní účty.

Podle amerického listu vedly Atény transakci z roku 2001 jako devizový obchod, nikoli jako půjčku, což umožnilo zdánlivě snížit zadluženost. Řecký ministr financí Jorgos Papakonstantinu však ke zprávě prohlásil, že v té době byly podobné transakce v rámci pravidel eurozóny legální a běžné i jinde a po jejich zákazu je už Řecko neprovádělo.

Kreativní účetnictví
Řecké úřady jsou pověstné "kreativním účetnictvím", díky němuž "snížily" deficity tak, aby Řecku orgány Evropské unie v roce 2000 na základě údajů za rok 1999 schválily přijetí do eurozóny. Zjištění záměrného falšování fiskálních statistik z doby předešlé vlády vedlo loni na podzim k pádu důvěry finančních trhů v řecké dluhopisy a k tomu, že dlužnickou krizi země nyní musí řešit celá EU.

Situací Řecka se dnes bude zabývat takzvaná euroskupina, což je zasedání ministrů financí zemí eurozóny, a v úterý i celý Ecofin, tedy ministři všech zemí EU. Mimořádný summit EU minulý týden slíbil Řecku obecně pomoc, nic konkrétního však nenabídl.

Prezident Evropské centrální banky (ECB) Jean-Claude Trichet dnes prohlásil, že řecké ekonomické statistiky je nutné pozorně sledovat a podrobit zvýšenému dohledu. ECB se minulý týden dohodla s Evropskou komisí, že budou postup Řecka sledovat společně.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Maminky, nenechte si ujít testování dětské kosmetiky sebamed Baby!
Maminky, nenechte si ujít testování dětské kosmetiky sebamed Baby!

Pokožka vašeho miminka si zaslouží jen tu nejlepší péči. Vyzkoušejte s námi řadu sebamed Baby, která byla vyvinuta speciálně pro potřeby citlivé...