Pátek 10. července 2020svátek má Libuše, Amálie 15 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Řecko má ještě větší problémy, než se čekalo, závazky nesplní

Řecká vlajka u sochy antického filozofa Sokrata | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řecká vlajka u sochy antického filozofa Sokrata | foto: Reuters

ATÉNY Do Atén přicestovala mise Mezinárodního měnového fondu (MMF), Evropské unie a Evropské centrální banky (ECB), aby znovu posoudila, jak Řecko zvládá zadlužení a zda plní podmínky, k nimž se zavázalo výměnou za přijetí finanční pomoci.

Předpokládá se, že země letos nebude schopna snížit rozpočtový deficit tak, jak se zavázala. Mise v Aténách zůstane asi dva týdny.

S představiteli takzvané trojky bude jednat řecký ministr financí Jorgos Papakonstantinu. Schůzka se měla konat jen krátce předtím, než evropský statistický úřad Eurostat zveřejní zpřesněná data o výši zadlužení Řecka a jeho rozpočtovém deficitu.

Čtěte také

Řecko letos na jaře přijalo od EU pomoc v celkovém objemu až 110 miliard eur (asi 2,7 bilionu Kč), kterou při splnění předem sjednaných podmínek může čerpat v následujících třech letech. Z toho důvodu Atény navštěvuje i zmíněná mise, aby plnění podmínek monitorovala.

Eurostat zveřejní zpřesněná data za léta 2006 až 2009. Klíčová bude výše deficitu za loňský rok, kterou řecký statistický úřad několikrát upravil a která podle jeho poslední verze činí 13,8 procenta hrubého domácího produktu. Předpokládá se, že deficit ve skutečnosti přesáhnul 15 procent, podle některých odhadů činí asi 15,5 procenta HDP.

Zpřesnění dat o výši zadlužení bude zřejmě znamenat, že Řecko letos nesplní původní slib, podle něhož má rozpočtový deficit srazit na 8,1 procenta HDP.

Premiér Jorgos Papandreu minulý týden trval na tom, že jeho vláda sníží deficit alespoň o 5,5 procentního bodu, jak slíbila. O víkendu ale v jednom rozhovoru připustil, že revize dat o výši loňského deficitu bude znamenat další tlak na vládu, aby pokračovala ve škrtech.

Řecko v číslech

Řecko loni mělo rozpočtový deficit 15,4 procenta hrubého domácího produktu, což je mnohem horší výsledek, než činily dosavadní odhady. Oznámil to dnes statistický úřad Evropské unie Eurostat. Ten přepočítával data, která předtím několikrát změnil řecký statistický úřad. Vzhledem k této úpravě Řecko letos nesníží deficit až na takovou úroveň, jak slíbilo, byť schodek ve skutečnosti klesne víc, než se předpokládalo.

Zatím poslední oficiální odhad Eurostatu z letošního dubna hovořil o tom, že rozpočtový deficit Řecka loni dosáhl 13,6 procenta HDP. Řecko pak výši deficitu už dříve předběžně posunulo až na 13,8 procenta HDP, v posledních dnech se pak začaly objevovat odhady, že skutečný deficit, jak jej vypočítá Eurostat, přesáhne hranici 15 procent.

Ačkoliv je výsledek mnohem horší, než činily dubnové odhady Eurostat, trh už byl na špatné zprávy připraven. Eurostat totiž v dubnu, kdy zveřejnil první hrubou revizi, zároveň oznámil, že má vůči údajům řeckého statistického úřadu více výhrad. Neuvedl ale jaké. Dnes Eurostat sdělil, že veškeré nesrovnalosti byly vyřešeny a žádné další výhrady vůči řeckému statistickému úřadu už nemá.

Celkové veřejné zadlužení Řecka na konci loňského roku podle zjištění Eurostatu dosáhlo 126,8 procenta HDP, což je také horší výsledek, než se dosud uvádělo. Odhady z letošního dubna totiž ještě naznačovaly, že loňské zadlužení Řecka činilo 115,1 procenta HDP.

Řecké ministerstvo financí v reakci na zprávu Eurostatu uvedlo, že země letos rozpočtový deficit sníží pouze na 9,4 procenta. Původní záměr byl, že deficit klesne na 8,1 procenta. Řecko dalo Evropské unii a Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF) slib letos na jaře výměnou za přijetí pomoci ve výši až 110 miliard eur (asi 2,7 bilionu Kč).

"Navzdory revizi dat bude snížení deficitu v roce 2010 výraznější, než bylo původně zamýšleno. Bude to šest procentních bodů místo předpokládaných 5,5 bodu," oznámilo řecké ministerstvo ve zprávě, z které cituje agentura Reuters. Výše deficitu se tak podle úřadu reálně sníží o více než 14 miliard eur.

Eurostat zároveň zjistil, že Řecko si hůř, než dosud uvádělo, vedlo také v letech 2008, 2007 a 2006. Tedy ve všech letech, která Eurostat přepočítával.

Eurostat revizi dat zveřejnil krátce po tom, co do Atén dorazila mise MMF, Evropské komise a Evropské centrální banky. Ta má posoudit, jak Řecko plní dohodnuté sliby, na jejichž základě čerpalo zmíněný úvěr. Řecko má problémy se zvýšením rozpočtových příjmů a dosavadní data ukazují, že země poněkud zaostává za dohodnutým harmonogramem. Naopak lépe si vede ve snaze snížit rozpočtové výdaje.

Aby mohlo Řecko plnit náročné cíle, muselo sáhnout k drakonickým úsporám a výrazně snížit platy státních zaměstnanců. Vláda musela zvýšit daně a rozhodnout o zvýšení věkové hranice odchodu do důchodu. Všechna tato opatření se u veřejností setkávají s nelibostí a tvrdým odporem, na denním pořádku tak jsou demonstrace a další nepokoje.

,

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

Víte, proč má smysl vybírat BIO potraviny?
Víte, proč má smysl vybírat BIO potraviny?

Skladba jídelníčku batolete je důležitější, než by se nám mohlo zdát. Právě v rané fázi života vznikají stravovací návyky, které budou dítě provázet do dospělosti.