Úterý 20. října 2020svátek má Vendelín 2 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Řecko má nejhorší rating na světě. Lepší je i Kuba

Řecko - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řecko - ilustrační foto | foto: Reuters

NEW YORK Úvěrový rating Řecka o tři stupně do vysoce rizikové kategorie C dnes srazila další mezinárodní agentura Standard & Poor. Řecko se tak u ní stalo zemí s nejhorším ratingem na světě. Lepší rating má například i Castrova Kuba či Lukašenkovo Bělorusko.

Agentura svůj krok zdůvodnila rostoucí pravděpodobností restrukturalizace řeckých dluhů. což by vzhledem k poškození soukromých věřitelů hodnotila jako vyhlášení platební neschopnosti.

S&P snížila rating dlouhodobých řeckých dlužních závazků na CCC z dosavadní známky B a srazila jej už osm bodů hluboko do spekulativní kategorie. Hodnocení krátkodobých závazků je už déle na ještě výrazně nižší úrovni C.

ČTĚTE TAKÉ


Výhled dlouhodobého ratingu zůstává negativní, což znamená, že agentura v příštích měsících čeká další zhoršení. S&P uvedla, že věřitelé z řad evropských zemí se pravděpodobně dohodnou na
snížení neudržitelné řecké dluhové zátěže restrukturalizací v podobě prodloužení lhůt splatnosti dosavadních dluhopisů.

"Podle našeho názoru by podmínky jakékoli takové transakce byly pravděpodobně méně příznivé než refinancování dluhu, což bychom podle našich kritérií pokládali za de facto platební neschopnost (default)," sdělila agentura.

Dodala, že v takovém případě by byly řecké ratingy sníženy na nejnižší známku D. Řecko ve své reakci poukázalo na to, že rozhodnutí S&P přehlíží nynější intenzivní jednání Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu o průchodném řešení řecké dluhové krize.

"Rovněž přehlíží vládní kroky, které mají zabránit problémům s řeckými závazky, jakož i vůli všech Řeků plánovat budoucnost uvnitř eurozóny," uvedlo řecké ministerstvo financí. Před dvěma týdny snížila řecký rating o tři stupně na známku Caa1 v extrémně spekulativním pásmu konkurenční agentura Moody's. I ona poukázala na rostoucí riziko, že se vládě země nepodaří stabilizovat dluhy bez jejich restrukturalizace.

Řecko se loni v květnu stalo první zemí eurozóny, která požádala o
mezinárodní finanční pomoc a EU s MMF poskytly zemi úvěrový program na tři roky v sumě 110 miliard eur (2,7 bilionu Kč). Atény nyní čekají, že mezinárodní věřitelé jim po nedávné inspekci uvolní životně důležitou pátou tranši 12 miliard eur zahraniční pomoci, třebaže země nezvládá plnit podmínky úvěru.

Pro Řecko také bude prakticky nemožné vrátit se pro peníze na kapitálové trhy už příští rok, jak záchranný program předpokládá. To znamená, že EU se bude muset složit Řecku na novou pomoc v rozsahu až 120 miliard eur. V EU se nyní vedou jednání zaměřená na otázku změny podmínek splácení řeckých dluhopisů.

,

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Proč jejich opatření fungují? Němci neztrácejí čas malichernými diskusemi

Německý virolog Christian Drosten | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Německo má novou mediální hvězdu. A není to fotbalista ani modelka. Je to Christian Drosten. Virolog, který drží...