Středa 8. dubna 2020svátek má Ema 3 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Řecko má podle ministra financí nejhorší za sebou

Řecký ministr financí Jannis Sturnaras před budovou parlamentu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řecký ministr financí Jannis Sturnaras před budovou parlamentu | foto: Reuters

ATÉNY Silně zadlužené Řecko se dostalo z nejhoršího. Jeho ekonomika by se měla v příštím roce vrátit k růstu po předpokládaném propadu o 4,5 procenta v letošním roce. Podle internetového serveru BBC to uvedl řecký ministr financí Jannis Sturnaras.

"Rozhodně je tu záblesk naděje, světlo na konci tunelu," prohlásil ministr. "Pravděpodobnost, že Řecko opustí euro, je nyní velmi malá," dodal.

ČTĚTE TAKÉ:

"Podařilo se nám dosáhnout obratu v ekonomice. Finanční trhy jsou mnohem optimističtější. Do bank se vracejí vklady, vláda platí své resty soukromému sektoru a změnilo se to, jak nás vidí Evropa," řekl Sturnaras.

"Všechny předstihové indikátory jsou příznivé. Urazili jsme dvě třetiny cesty ke svému cíli. Lidé tak mohou mít naději," dodal.

Pět let v recesi

Řecko se v květnu 2010 ocitlo na pokraji bankrotu a muselo požádat o pomoc Evropskou unii a Mezinárodní měnový fond (MMF). Výměnou za pomoc od té doby zavádí masivní výdajové škrty, snižuje důchody a mzdy a opakovaně zvyšuje daně, což sráží ekonomiku dolů a vyvolává protesty lidí.

Řecko se už pět let nachází v hospodářské recesi. "Jsem si stoprocentně jistý, že letošní rok bude posledním rokem řecké recese," řekl ministr.

"Pokud zrealizujeme letošní reformní program, nebudou žádné další úsporné balíčky. Žádné další snižování mezd, sociálních dávek a důchodů," dodal.

Nebezpečí bylo zažehnáno

Také evropský komisař pro hospodářství a měnu Olli Rehn uvedl, že nebezpečí rozpadu eurozóny bylo zažehnáno. Člen Rady guvernérů Evropské centrální banky (ECB) Marko Kranjec nicméně upozornil, že ekonomika eurozóny stále netěží ze stabilizace finančních trhů a hrozí jí další zhoršení.

"Grexit (odchod Řecka z eurozóny) zcela zmizel z jeviště," prohlásil Rehn. Varoval nicméně před polevením v boji proti současné krizi. "Potřebujeme rozhodnost a činy, abychom zajistili růst a pracovní příležitosti," dodal.

Kranjec, který je rovněž guvernérem slovinské centrální banky, upozornil, že zlepšující se situace na trzích nezaručuje zlepšení reálné ekonomiky, kde "stále existuje riziko nové recese".

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!