29. ledna 2013 21:21 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Řecko má podle ministra financí nejhorší za sebou

Řecký ministr financí Jannis Sturnaras před budovou parlamentu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řecký ministr financí Jannis Sturnaras před budovou parlamentu | foto: Reuters

ATÉNY Silně zadlužené Řecko se dostalo z nejhoršího. Jeho ekonomika by se měla v příštím roce vrátit k růstu po předpokládaném propadu o 4,5 procenta v letošním roce. Podle internetového serveru BBC to uvedl řecký ministr financí Jannis Sturnaras.

"Rozhodně je tu záblesk naděje, světlo na konci tunelu," prohlásil ministr. "Pravděpodobnost, že Řecko opustí euro, je nyní velmi malá," dodal.

ČTĚTE TAKÉ:

"Podařilo se nám dosáhnout obratu v ekonomice. Finanční trhy jsou mnohem optimističtější. Do bank se vracejí vklady, vláda platí své resty soukromému sektoru a změnilo se to, jak nás vidí Evropa," řekl Sturnaras.

"Všechny předstihové indikátory jsou příznivé. Urazili jsme dvě třetiny cesty ke svému cíli. Lidé tak mohou mít naději," dodal.

Pět let v recesi

Řecko se v květnu 2010 ocitlo na pokraji bankrotu a muselo požádat o pomoc Evropskou unii a Mezinárodní měnový fond (MMF). Výměnou za pomoc od té doby zavádí masivní výdajové škrty, snižuje důchody a mzdy a opakovaně zvyšuje daně, což sráží ekonomiku dolů a vyvolává protesty lidí.

Řecko se už pět let nachází v hospodářské recesi. "Jsem si stoprocentně jistý, že letošní rok bude posledním rokem řecké recese," řekl ministr.

"Pokud zrealizujeme letošní reformní program, nebudou žádné další úsporné balíčky. Žádné další snižování mezd, sociálních dávek a důchodů," dodal.

Nebezpečí bylo zažehnáno

Také evropský komisař pro hospodářství a měnu Olli Rehn uvedl, že nebezpečí rozpadu eurozóny bylo zažehnáno. Člen Rady guvernérů Evropské centrální banky (ECB) Marko Kranjec nicméně upozornil, že ekonomika eurozóny stále netěží ze stabilizace finančních trhů a hrozí jí další zhoršení.

"Grexit (odchod Řecka z eurozóny) zcela zmizel z jeviště," prohlásil Rehn. Varoval nicméně před polevením v boji proti současné krizi. "Potřebujeme rozhodnost a činy, abychom zajistili růst a pracovní příležitosti," dodal.

Kranjec, který je rovněž guvernérem slovinské centrální banky, upozornil, že zlepšující se situace na trzích nezaručuje zlepšení reálné ekonomiky, kde "stále existuje riziko nové recese".

ČTK, Lidovky.cz
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Ztracenou vášeň nastartuje nevěra, vyvolává ohrožení, míní sexuoložka

nevěra - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jste s partnerem už pár let, ale jen matně si vzpomínáte na dobu, kdy jste se sebe navzájem nemohli dočkat a hořeli...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...