15. září 2011 7:12 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Řecko na 98 procent zbankrotuje. Na kolik vyjde návrat k drachmě?

Dluhová krize v Řecku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dluhová krize v Řecku | foto: Shutterstock

NEW YORK/PRAHA Řecku hrozí až 98% riziko, že v následujících pěti letech bude nuceno vyhlásit státní bankrot. Premiérovi Jorgosovi Papandreovi se totiž nepodařilo přesvědčit investory, že země zvládne dluhovou krizi. Uvedl to Peter Tchir, zakladatel newyorského hedgeového fondu TF Market Advisors.

Informovala o tom agentura Bloomberg. Podle Tchira je krach Řecka jen otázkou času. Připomíná, že náklady na obsluhu řeckých dluhopisů prudce stoupají. Například pojištění řeckého dluhu na pět let v hodnotě 10 milionů dolarů se už vyšplhalo na 5,8 milionu dolarů.

ČTĚTE TAKÉ:

V médiích se objevily informace, že Německo už připravuje plán záchrany pro svoje banky. Německá kancléřka Angela Merkelová tvrdí, že Řecko zbankrotovat nenechá. Aténám se však nedaří plnit podmínky záchranného úvěru. Místo toho, aby se řecký rozpočtový deficit snížil, podle nejnovějších údajů za posledních osm měsíců zvětšil o 22 %.

Recese se prohlubuje

Důvodem je prohloubení recese. Řecká vláda nyní odhaduje propad ekonomiky v tomto roce o více než 5 %. Evropská komise původně odhadovala 3,8% pokles.

Krach Řecka by pořádně otřásl Evropou a jejím bankovním sektorem. Po bankrotu země by se v hledáčku investorů objevily další problémové země eurozóny jako je Itálie a Španělsko, které jsou třetí a čtvrtou největší ekonomikou eurozóny.

Na velkou angažovanost v Řecku nyní doplácejí francouzské banky. Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Services snížila o jeden stupeň úvěrový rating bankám Crédit Agricole SA (CASA) a Société Générale, která vlastní Komerční banku.

Cena opuštění eura

Zatímco média debatují o reálnosti a možnosti odchodu z eurozóny, ekonomové ze švýcarské banky UBS se pokusili vyčíslit náklady jednotlivých zemí spojené s opuštěním eura.

Odhadují, že v prvním roce by se náklady u finančně slabé ekonomiky jakou je Řecko vyšplhaly na částku 9 500 až 11 500 eur na jednoho obyvatele země. Následující roky by náklady činily 3 000 až 4 000 eur na obyvatele. To znamená podíl 40 až 50 procent ročního HDP jen v prvním roce.

U silné ekonomiky jakou je Německo by se jednalo o sumu 6 tisíc až 8 tisíc eur na jednoho obyvatele v prvním roce, což odpovídá 20 až 25 % ročního HDP. V následujících letech by šlo o 3 500 až 4 500 eur na obyvatele.

Oproti tomu by ekonomické náklady na záchranu Řecka, Irska a Portugalska po jejich zbankrotování jednorázově lehce přesáhly 1 000 eur na osobu.

Rozpad eurozóny by však měl i dalekosáhlé politické dopady, které vyčíslit nelze. Význam Evropy a její prestiž na mezinárodním poli by se razantně propadly.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!