25. června 2012 9:22 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Místo šetření Řecko nabíralo státní zaměstnance

Vlajky Řecka a EU před Akropolí | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vlajky Řecka a EU před Akropolí | foto: Reuters

ATÉNY Řecko v letech 2010 a 2011 zaměstnalo přibližně 70 000 nových státních zaměstnanců a porušilo tak dřívější dohodu s Evropskou unií a Mezinárodním měnovým fondem o poskytnutí finanční pomoci výměnou za úsporná opatření.

Nejvíce zaměstnanců prý přibylo v místních samosprávách, ve zdravotnictví, v policii a v kultuře.

Dohoda o mezinárodní pomoci

Řecko se výměnou za mezinárodní pomoc mimo jiné zavázalo snížit celkový počet pracovníků státní správy o 150.000, přičemž desetina by měla odejít letos. Nová řecká vládní koalice ale v sobotu oznámila, že bude usilovat o zmírnění podmínek pomoci. Chce prý zrušit některé daně, zastavit propouštění státních zaměstnanců a o dva roky prodloužit dobu na snížení deficitu, než jakou jí předpisují podmínky pomoci. Předpokládá se, že řecký plán se na summitu EU příští týden setká s odmítavou reakcí.

Řecký tisk se odvolává na první interní zprávu mezinárodních věřitelů zadluženého Řecka, tedy EU, MMF a Evropské centrální banky, a na údaje ministra financí bývalé řecké prozatímní vlády Jorgose Zanniase. Podle agentury AFP to uvedl řecký týdeník To Vima.

Podle Zanniasovy zprávy má země oficiálně nadále 692 000 státních zaměstnanců, ačkoli do důchodu jich v roce 2010 odešlo 53 000. Většina uvolněných míst prý byla okamžitě obsazena. Podobně v roce 2011 ze státní sféry odešlo 40.000 lidí, čisté snížení pracovních úvazků však bylo pouze 24.000.

Řecko přitom v rámci poskytnutí prvního balíku mezinárodní finanční pomoci slíbilo, že za každých pět lidí, kteří odejdou ze státního sektoru, přijme jen jednoho zaměstnance. Místo povolených 8000 nových státních zaměstnanců jich však byl přijat asi dvojnásobek, uvedla To Vima.

Zpráva se objevila den před očekávanou návštěvou zástupci EU, ECB a MMF. Ti měli kontrolovat, jak Řecko uvádí v život reformy požadované touto trojicí mezinárodních věřitelů. Podle evropských unijních zdrojů Reuters ale zástupci návštěvu přeložili.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Lidovky.cz, ČTK

Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní
Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní

Krkonošský národní park (KRNAP) v loňském roce navštívilo téměř 3,8 milionu lidí. Negativním dopadem masové turistiky je velké množství odpadků, které po sobě lidé v přírodě zanechávají. Dobrovolníci jich každoročně sesbírají skoro 3 tuny.

Najdete na Lidovky.cz