Středa 5. srpna 2020svátek má Kristián 22 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Místo šetření Řecko nabíralo státní zaměstnance

Vlajky Řecka a EU před Akropolí | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vlajky Řecka a EU před Akropolí | foto: Reuters

ATÉNY Řecko v letech 2010 a 2011 zaměstnalo přibližně 70 000 nových státních zaměstnanců a porušilo tak dřívější dohodu s Evropskou unií a Mezinárodním měnovým fondem o poskytnutí finanční pomoci výměnou za úsporná opatření.

Nejvíce zaměstnanců prý přibylo v místních samosprávách, ve zdravotnictví, v policii a v kultuře.

Dohoda o mezinárodní pomoci

Řecko se výměnou za mezinárodní pomoc mimo jiné zavázalo snížit celkový počet pracovníků státní správy o 150.000, přičemž desetina by měla odejít letos. Nová řecká vládní koalice ale v sobotu oznámila, že bude usilovat o zmírnění podmínek pomoci. Chce prý zrušit některé daně, zastavit propouštění státních zaměstnanců a o dva roky prodloužit dobu na snížení deficitu, než jakou jí předpisují podmínky pomoci. Předpokládá se, že řecký plán se na summitu EU příští týden setká s odmítavou reakcí.

Řecký tisk se odvolává na první interní zprávu mezinárodních věřitelů zadluženého Řecka, tedy EU, MMF a Evropské centrální banky, a na údaje ministra financí bývalé řecké prozatímní vlády Jorgose Zanniase. Podle agentury AFP to uvedl řecký týdeník To Vima.

Podle Zanniasovy zprávy má země oficiálně nadále 692 000 státních zaměstnanců, ačkoli do důchodu jich v roce 2010 odešlo 53 000. Většina uvolněných míst prý byla okamžitě obsazena. Podobně v roce 2011 ze státní sféry odešlo 40.000 lidí, čisté snížení pracovních úvazků však bylo pouze 24.000.

Řecko přitom v rámci poskytnutí prvního balíku mezinárodní finanční pomoci slíbilo, že za každých pět lidí, kteří odejdou ze státního sektoru, přijme jen jednoho zaměstnance. Místo povolených 8000 nových státních zaměstnanců jich však byl přijat asi dvojnásobek, uvedla To Vima.

Zpráva se objevila den před očekávanou návštěvou zástupci EU, ECB a MMF. Ti měli kontrolovat, jak Řecko uvádí v život reformy požadované touto trojicí mezinárodních věřitelů. Podle evropských unijních zdrojů Reuters ale zástupci návštěvu přeložili.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

,

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...