Pátek 4. prosince 2020svátek má Barbora 3 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Řecko ztrácí po volbách sílu bojovat proti státnímu bankrotu

Řecko (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řecko (ilustrační foto) | foto: Reuters

PRAHA Po předčasných parlamentních volbách přestala v Řecku existovat síla, která by byla s to vytvořit životaschopnou vládu opírající se o solidní podporu v parlamentu. Po spíše nesmělých pokusech o sestavení vládní koalice tak zemi zřejmě čeká směřování k novým volbám.

Znamená to ovšem také, že uhasínají naděje na pokračování razantních úsporných opatření vynucených zeměmi eurozóny výměnou za finanční výpomoc při splácení gigantického dluhu a záchranu před totálním bankrotem.

K TÉMATU:


Podle proklamovaných záměrů stran, které se dostaly do parlamentu, pouze v jediném případě zazněla připravenost pokračovat v dosavadním kurzu. A to ze strany socialistů, kteří jsou ale největšími poraženými ve volbách, v nichž přišli o tři čtvrtiny poslanců a skončili na třetím místě.

Nová demokracie prý oprášila kritiku 'ústupků'

Formální vítěz voleb, konzervativní Nová demokracie ústy svého vůdce Antonise Samarase oprášila kritiku "ústupků" vůči mezinárodním věřitelům a slíbila, že bude usilovat o určitou revizi podmínek evropské pomoci s cílem zmírnit škrty, které zhoršily životní úroveň obyvatelstva.

Zaštítila se potřebou přijetí opatření k oživení ekonomiky, které ale mohou pravděpodobně znamenat buď opětné zvýšení výdajů státu v rámci například strukturálních investic anebo snížení státních příjmů pomocí daňových úlev podnikatelským subjektům.

ČTĚTE TAKÉ:


Přitom země eurozóny a Mezinárodní měnový fond  pro tyto plány doposud projevovaly pramálo pochopení a náznaky slevování z úsilí o další úspory v Řecku odmítaly. Naopak očekávají, že do června Atény přijdou s dalšími řezy do stále příliš vysokých státních výdajů.

Nová demokracie navzdory prémii 50 poslanců za první místo prakticky přišla o koaliční potenciál. I se stranou socialistů má méně než polovinu zástupců v parlamentu a nemá, kde hledat další koaliční partnery.

Nová demokracie vládu nesestaví:

Řeckým konzervativcům z Nové demokracie se nepodařilo uzavřít dohodu s dalšími stranami o vytvoření koaliční vlády. Oznámil to v řecké televizi NET vůdce strany Antonis Samaras. Už v úterý se proto o zformování kabinetu pokusí Koalice radikální levice, která ve volbách skončila na druhém místě.

Vůdce Nové demokracie Samarase odmítly podpořit čtyři parlamentní formace, které oslovil v rámci snahy o sestavení širší koalice. Ochotu ke spolupráci dal najevo pouze předseda socialistické strany PASOK Evangelos Venizelos, který vyzval především k záchraně členství Řecka v eurozóně.

Pasována na skutečného vítěze voleb je Koalice radikální levice která obě tradiční strany s přehledem porazila v Aténách a jejich okolí a také ve druhém největším městě Soluni a v pomyslném žebříčku se umístila jako druhá. Koalice radikální levice je jednoznačně proti pokračování dosavadní politiky plnění "barbarských a ponižujících" podmínek.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Vůdce Koalice radikální levice Alexis Tsipras už vyzval ke sjednocení řecké levice, aby plnou vahou prosadila své vize. Kromě Demokratické levice vytvořené socialistickými odpadlíky ale už není koho oslovovat.

Komunisté vyjednávání o formování vlády odmítají, protože jim role věčné opozice vyhovuje více, a jinak už jsou v novém parlamentu jen odpadlíci z Nové demokracie a neonacisté. Jediné co odpůrce dosud vládních stran Novou demokracii a stranu socialistů spojuje, je odmítání škrtů, jinak se po ideologické stránce zákonitě nesnášejí, takže nikdo v Řecku nepředpokládá, že by byly s to se domluvit na společné dlouhodobé vládě. Leda takové, která zemi povede do dalších voleb.

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!