9. srpna 2012 15:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Řecko očekává, že mu další peníze přitečou v září. EU to zpochybňuje

Dluhová krize v Řecku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dluhová krize v Řecku | foto: Shutterstock

ATÉNY Řecko předpokládá, že obdrží další část mezinárodní úvěrové pomoci hned po dokončení prověrky plnění podmínek programu v polovině září. Uvedl to náměstek řeckého ministra financí. Podle zdroje listu The Wall Street Journal z Evropské unie však nebudou mezinárodní věřitelé jednat o vyplacení další části finanční pomoci Řecku dříve než v říjnu, kdy představí výsledky kontroly plnění podmínek úvěrového programu ministrům financí eurozóny.

Kontrola má stanovit, zda má Řecko nárok na dalších 31 miliard eur (778 miliard korun) z dohodnuté pomoci. Inspektoři takzvané "trojky" věřitelů, tedy Evropské komise, Evropské centrální banky (ECB) a Mezinárodního měnového fondu (MMF), v neděli uzavřeli návštěvu Řecka. Do Atén se vrátí počátkem září, aby dojednali závěrečné doporučení pro výkonné orgány svých institucí.

ČTĚTE TAKÉ:

Inspektoři budou v Řecku měsíc

Podle zdroje Wall Street Journal stráví inspektoři v Aténách celý měsíc a 8. října sdělí své závěry na zasedání ministrů financí eurozóny v Lucembursku. Náměstek řeckého ministra financí však předpokládá, že kontrolní proces bude dokončen již 14. září. "Pokud bude prověrka pozitivní, jak očekáváme, dorazí tranše hned poté," řekl náměstek.

Řecká vláda již trojce slíbila nové úspory a strukturální reformy, aby věřitele přesvědčila, že má nárok na další peníze z letos dohodnutého balíku v sumě 130 miliard eur (3,3 bilionu korun). Šéfové politických stran se pak vzdali snah o odložení harmonogramu úspor. Řecko potřebuje nové peníze co nejdříve, aby bylo schopno dál splácet dluhy, v plnění plánu úspor ale výrazně zaostává.

Atény musí 20. srpna splatit dluhopis 3,2 miliardy eur (přes 80 miliard Kč). Splatné dluhopisy jsou nyní ve vlastnictví ECB a evropští partneři slíbili, že najdou cestu, jak tento měsíc řecké finanční potřeby pokrýt.

Řekové slibují privatizaci a liberalizaci trhů

Řecká vláda minulý týden kromě představení plánu úspor slíbila také zásadní reformy. Plánuje rozsáhlou privatizaci, liberalizaci trhů a vstupu do profesí, omezení byrokratických překážek podnikání a výrazné snížení počtu zaměstnanců státní správy a veřejného sektoru.

Atény v květnu 2010 dostaly pomoc 110 miliard eur, ta ale problém s předlužením země nevyřešila. Letos mezinárodní věřitelé sjednali s Řeckem druhý balík pomoci 130 miliard eur.

Nezaměstnanost v Řecku pokořila nový rekord

Míra nezaměstnanosti v Řecku se v květnu vyšplhala na nové rekordní maximum 23,1 procenta kvůli negativním dopadům hospodářské recese na trh práce. Oznámil to tamní statistický úřad. V dubnu činila nezaměstnanost 22,6 procenta.

Míra nezaměstnanosti v Řecku nyní dosahuje více než dvojnásobku průměru eurozóny. Řecká ekonomika se v prvním čtvrtletí propadla o 6,5 procenta.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!