26. července 2012 17:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Analytici: Řecko opustí euro, Itálii a Španělsku se musí pomoci

Euro | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Euro | foto: Reuters

MILÁN Řecko opustí eurozónu v horizontu 12 až 18 měsíců. Podle analytiků investiční banky Citigroup je to pravděpodobné na 90 procent. V nové studii, kterou zmiňuje agentura Bloomberg, Citigroup aktualizovala svou předchozí prognózu, podle níž pravděpodobnost odchodu Řecka z eurozóny činila 50 až 75 procent.

Analytici odhadují, že Řecko by mohlo eurozónu opustit k 1. lednu 2013, tedy za necelého půl roku. Upozorňují ale, že účelem předpovědi není stanovit nějaké konkrétní datum.

Banka rovněž uvedla, že i když Madrid získal příslib úvěru až 100 miliard eur pro tamní bankovní sektor, je pravděpodobné, že jak Španělsko, tak Itálie budou ještě do konce letošního roku potřebovat nějakou formu kompletní pomoci.

"Náš základní scénář počítá s dlouhým hospodářským útlumem a s problémy na finančních trzích v zemích na periferii eurozóny. Tyto problémy způsobí v celé eurozóně letos i příští rok novou recesi," uvedla banka.

Řecko požádalo před dvěma lety o pomoc

Řecko se v roce 2010 stalo první zemí eurozóny, která požádala o mezinárodní finanční pomoc. Věřitelé teď s řeckými činiteli jednají o tom, jak země plní dohodnuté podmínky pomoci. Vzhledem k tomu, že Atény plní dohodnuté sliby se značným zpožděním, začíná se spekulovat o tom, že by věřitelé nemuseli další část úvěru Řecku uvolnit.

Lidovky.cz, ČTK