3. prosince 2014 9:33 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Řecko odmítá vyšší daně a nižší mzdy. Možná zůstane v záchranném programu

Protest proti zastavení vysílání řecké veřejnoprávní stanice ERT. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Protest proti zastavení vysílání řecké veřejnoprávní stanice ERT. | foto: Reuters

ATÉHY Řecká vláda odmítla další zvyšování daní a snižování mezd, což požadují mezinárodní věřitelé. Uvedl to řecký premiér Antonis Samaras. Aténám se zatím kvůli neshodám s věřiteli nepodařilo projít poslední revizí mezinárodního záchranného programu, pro kterou je jako konečný termín stanoven 8. prosinec.

„Při jednání ohledně konečné revize si věřitelé stanovili podmínky zahrnující zvyšování daní a snižování mezd, my jsme je ale odmítli,“ řekl Samaras. Dodal, že vláda místo toho přijala některá jiná opatření, neposkytl však o nich žádné podrobnosti.

Úspory požadované věřiteli by podle premiéra měly katastrofální důsledky. „Nikdo nemůže akceptovat tento iracionální a neospravedlnitelný tlak,“ řekl podle agentury AP Samaras.

K TÉMATU:

Spory kolem poslední revize vyvolávají pochybnosti, zda bude Řecko schopno dosáhnout plánovaného opuštění záchranného programu do konce letošního roku.

Řecko se v květnu 2010 ocitlo na pokraji státního bankrotu a muselo požádat Evropskou unii a Mezinárodní měnový fond (MMF) o finanční pomoc. Dohodlo se již na dvou záchranných programech v celkové výši 240 miliard eur (6,6 bilionu Kč). Výměnou za to musela vláda zavést masivní výdajové škrty, snížit důchody a mzdy a opakovaně zvýšit daně, což prohloubilo hospodářskou recesi a vyvolalo protesty obyvatel.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz