4. srpna 2014 6:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Když má Řek v bance přes 2,8 milionu, posvítí si na něj úředníci

Řecký ministr financí Jannis Sturnaras před budovou parlamentu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řecký ministr financí Jannis Sturnaras před budovou parlamentu | foto: Reuters

ATÉNY Řecko posiluje boj s daňovými úniky. Tamní daňoví úředníci začali prošetřovat všechny Řeky, jejichž bankovní vklady přesahují 100 tisíc eur (2,8 milionu korun). Pokud tito lidé nedokážou vysvětlit, jak k penězům přišli, budou muset zaplatit vysoké pokuty, píše agentura DPA. Podle listu To Vima již banky předaly úřadům 65 kompaktních disků s potřebnými údaji.

Daňoví úředníci již v rámci prvních kontrol podle DPA odhalili některé ‚do očí bijící případy‘. Jeden řecký stavební podnikatel například za loňský rok přiznal daňovému úřadu příjem 72 tisíc eur, disponuje přitom vklady v hodnotě 280 milionů eur. Další Řek, který byl zaregistrován jako nezaměstnaný a loni údajně neměl žádné příjmy, měl na svém kontě 2,5 milionu eur.

ČTĚTE TAKÉ:

Překážku v tomto pátrání po daňových hříšnících by však mohl představovat nedostatek personálu. Nový odbor, který má pátrání na starosti, totiž zatím tvoří pouze šest úředníků. Podle vysoce postaveného představitele ministerstva financí by za tohoto stavu přezkoumání údajů od bank trvalo až 15 let. Podle odhadů je zapotřebí přezkoumat zhruba 1,2 milionu účtů a porovnat je s nahlášenými příjmy jejich majitelů, píše DPA.

Řecko se v květnu 2010 ocitlo na pokraji státního bankrotu a muselo požádat Evropskou unii a Mezinárodní měnový fond (MMF) o finanční pomoc. K finančním problémům země přispěly i daňové úniky. Podle mezinárodních odborníků patří mezi řecké slabiny právě neschopnost vybírat daně.

Lidovky.cz, ČTK

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?