Středa 2. prosince 2020svátek má Blanka -5 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Řecko prodá Šmejcově skupině podíl na sázkovém monopolu

Jiří Šmejc. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Šmejc. | foto: MAFRA: Michal Růžička

ATÉNY Řecko uzavřelo dohodu o prodeji třetinového podílu v sázkovém monopolu OPAP s česko-řeckou investiční skupinou Emma Delta, jejímž členem je investor Jiří Šmejc. Oznámil to řecký ministr financí Jannis Sturnaras poté, co Emma Delta přistoupila na požadavek Atén, aby zvýšila svou nabídku na 650 milionů eur (16,7 miliardy Kč).

"První velká privatizace v naší zemi byla úspěšně dokončena," prohlásil ministr bez dalších podrobností. Prodej rozhodujícího podílu v OPAP je v Řecku první velkou privatizací v rámci dohody o finanční pomoci s Evropskou unií a Mezinárodním měnovým fondem. Tu musí země plnit, aby dostávala od věřitelů peníze a nemusela vyhlásit bankrot.

Jiří Šmejc

Šmejc v roce 1992 začal podnikat a v roce 1993 se stal jednatelem a ředitelem firmy PUPP Consulting. V roce 1995 zastával pozici obchodního ředitele společnosti Middle Europe Finance, která obchodovala s cennými papíry se zaměřením na akvizice. Do konce roku 2004 byl 34procentním vlastníkem skupiny TV Nova. V roce 2004 začal působit ve skupině PPF a v roce 2005 se stal jejím akcionářem. Letos prodal pětiprocentní podíl v PPF a získal 13,37 procenta ve společnosti Home Credit, nejcennějšího aktiva PPF.

Emma Delta za třetinový podíl původně nabízela 622 milionů eur. Dnes se podle řeckých činitelů dohodla na zvýšení o 30 milionů eur, jak Atény žádaly. Emma Delta zůstala jediným zájemcem o 33 procent akcií a práva na řízení nejziskovější řecké firmy.

Podle dohody si Řecko ponechá dividendy OPAP v sumě 60 milionů eur. Jeho celkový příjem z transakce tak dosáhne 712 milionů eur, sdělili činitelé. Letos chtějí Atény získat z privatizace 2,6 miliardy eur. Prodej společnosti OPAP byl klíčovým testem tohoto plánu.

Skupinu Emma Delta vede Šmejc spolu s řeckým rejdařem Jorgosem Melisanidisem. Dalšími partnery jsou řecký podnikatel Christos Kopeluzos, ruská investiční společnost ICT Group a český fond KKCG.

Šmejc tento týden Hospodářským novinám řekl, že chce investovat do odvětví orientovaných na koncové spotřebitele a geograficky se chce zaměřovat na východní Evropu a jihovýchodní Asii. Svou investiční společnost Emma Capital buduje tak, aby byla schopna řídit tři velké investice. Emma Capital je podle něj na investice schopna shromáždit stovky milionů eur.

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...