Pátek 30. října 2020svátek má Tadeáš 11 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Řecko se dohodlo s věřiteli na nových úsporných opatřeních

Vlajky Řecka a EU před Akropolí | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vlajky Řecka a EU před Akropolí | foto: Reuters

ATÉNY Řecko se dohodlo s takzvanou trojkou mezinárodních věřitelů na nových úsporných opatřeních, která mají zajistit, že země bude nadále dostávat zahraniční pomoc, kterou potřebuje, aby se vyhnula bankrotu.

Země získala rovněž od věřitelů více času na snížení rozpočtového deficitu, ke kterému se zavázala při získání pomoci. Oznámil to dnes řecký ministr financí Jannis Sturnaras. Podle ministra věřitelé přistoupili k ústupkům ohledně pracovní reformy.

Řecká krize

Řecko se v květnu 2010 ocitlo na pokraji bankrotu a muselo požádat o pomoc své partnery v Evropské unii a Mezinárodní měnový fond. Úvěr 110 miliard eur (2,7 bilionu Kč) však problémy země nevyřešil a letos dostalo Řecko druhý záchranný balík 130 miliard eur. Výměnou za úvěrovou pomoc se Atény zavázaly k výrazným rozpočtovým škrtům a k ekonomickým reformám. Ty však mají negativní dopad na ekonomiku, která zažívá od konce roku 2008 hlubokou recesi a ke slabému růstu by se měla podle odhadů vrátit nejdříve ve druhé polovině příštího roku.

Vláda nyní plánuje, že předloží příští týden v parlamentu dva samostatné návrhy zákonů o úsporných škrtech a reformě trhu práce. Další detaily ministr neposkytl.

Podle řeckých médií je ale důvodem rozdělení hlasování o reformách do dvou bloků to, že v otázce pracovního trhu bude minimálně jeden ze dvou koaličních partnerů vládních konzervativců velmi pravděpodobně hlasovat proti. Jestliže ztráta hlasů poslanců Demokratické levice (DIMAR) ještě vládní většinu v parlamentu neohrozí, osud hlasování bude záviset také na rozpoložení socialistů, kteří dotvářejí trojkoalici. Předpokládá se, že o reformním balíku budou řečtí poslanci hlasovat v průběhu příštího týdne.

Podle dosavadních podmínek musí Řecko snížit rozpočtový deficit pod tři procenta hrubého domácího produktu do roku 2014. Země však chtěla prodloužit tento termín o dva roky, aby zmírnila dopad nového kola úsporných opatření na ekonomiku. Ministr zatím bližší informace k prodloužení termínu neuvedl.

Jednání Řecka se zástupci Evropské komise, Evropské centrální banky a Mezinárodního měnového fondu trvala dlouho kvůli sporům o další snižování platů a propouštění státních zaměstnanců požadovaných věřiteli. Nová opatření mají v příštích třech letech přinést státnímu rozpočtu 12 miliard eur (téměř 300 miliard Kč) a dohoda je důležitá k tomu, aby věřitelé uvolnili zemi 32 miliard eur ze slíbené pomoci.

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...