19. června 2012 16:59 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Řecko se prý s věřiteli dohodne na změně podmínek čerpání pomoci

Vlajky Řecka a EU před Akropolí | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vlajky Řecka a EU před Akropolí | foto: Reuters

BRUSEL/LOS CABOS Řecko se s mezinárodními věřiteli dohodne na změně podmínek, za kterých Atény čerpají zahraniční finanční pomoc. Podle agentur to řekl zdroj v Bruselu, který si ale nepřál být jmenován. Potíže Řecka jsou jedním z hlavních témat, jimiž se v mexickém Los Cabos nyní zabývá summit skupiny G20. Proti změně dohodnutých podmínek se ale staví například Německo.

"Každý, kdo říká, že nemusíme nebo nemůžeme znovu projednat memorandum o porozumění, nemluví pravdu," řekl zdroj. Podmínky programu čerpání finanční pomoci se podle něj budou znovu projednávat, protože kvůli horším ekonomickým podmínkám je původní dohoda zastaralá. Podle zdroje z ní zbyla jen iluze.

ČTĚTE TAKÉ:

Změna podmínek čerpání, respektive změna povinností, které musí Řecko výměnou za finanční pomoc plnit, se má týkat druhého záchranného programu.

Na něm se Řecko s věřiteli dohodlo letos v únoru. Atény mohou od ostatních zemí eurozóny a od Mezinárodního měnového fondu čerpat půjčku v objemu až 130 miliard eur (asi 3,3 bilionu korun).

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Faktické realizaci podmínek, s nimiž je čerpání úvěru spojeno, zpozdily parlamentní volby v Řecku. Ty první, které se konaly začátkem května, skončily patem, a musely se opakovat. Výsledek nových voleb z minulé neděle dává naději, že v Řecku vznikne funkční vláda a s ní budou zavedeny rovněž dohodnutá úsporná opatření. Pak se do Řecka dostanou i slíbené peníze.

Lidovky.cz, ČTK