9. května 2012 19:15 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Řecko šetřit nebude, vzkázal šéf radikální levice Evropě

Řecko (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řecko (ilustrační foto) | foto: Reuters

ATÉNY Vůdce řecké radikální levice, který se pokouší o sestavení nové vlády, oznámil Evropské unii, že závazky předchozího kabinetu ohledně úspor už neplatí.

Vůdce Koalice radikální levice (SYRIZA) Alexis Tsipras zaslal ráno dopis v tomto znění šéfovi Evropské komise Josému Barrosovi a řediteli Evropské centrální banky (ECB) Mariovi Draghimu, upozornil například list Kathimerini. Informují o tom řecké zpravodajské servery.

ČTĚTE TAKÉ:

Tsipras toto prohlášení zdůvodnil tím, že voliči v nedělních parlamentních volbách jednoznačně odsoudil dosavadní dohody o vládních ekonomických reformách provázených drastickými škrty výměnou za finanční pomoc eurozóny se splácením obrovského dluhu Řecka.

Alexis Tsipras

Alexis Tsipras

Antonis Samaras

Antonis Samaras

Tsipras už v předchozích dnech řekl, že jeho strana je jednoznačně proti pokračování dosavadní politiky plnění "barbarských a ponižujících" podmínek. Šéf SYRIZA se od úterý snaží dát dohromady vládní většinu mezi potenciálními koaličními partnery. Místní pozorovatelé pochybují, že se mu to podaří. Předpokládá se, že země půjde k dalším předčasným parlamentním volbám v červnu.

Přípravy na předčasné volby

Tsipras se má setkat především s vůdci proevropských stran, které ve volbách utrpěly značné ztráty a přišly o nadpoloviční většinu v parlamentu.

Vůdce konzervativců z Nové demokracie (ND) Antonis Samaras po Pyrrhově vítězství, ve kterém získal sice první místo, ale něco jen přes stovku poslanců v 300členném parlamentu, vyzval k seskupení sil pravého středu s cílem zachránit členství země v eurozóně. Podle médií se tak již začal i on připravovat na předčasné volby, v nichž chce zastavit posilování radikální levice a obecně extremistických sil v Řecku.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!