6. dubna 2010 15:53 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Řecko spadlo mezi rozvojové země, bohatí přesouvají peníze do zahraničí

Vybrat peníze, sbalit pas a rychle z Řecka pryč. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vybrat peníze, sbalit pas a rychle z Řecka pryč. | foto: Shutterstock

ATÉNY Dluhová krize v Řecku začíná nepříznivě ovlivňovat tamní banky, které zasáhla vlna výběrů peněz a jejich přesun na konta v zahraničí, případně v daňových rájích. Řecko se ze všech sil snaží prodat své dluhopisy na krytí obrovského schodku rozpočtu. Vzhledem k tomu, že v Evropě už poptávka po řeckých dluhopisech vázne, země se poprvé bude muset podbízet a nabídnout takové podmínky, jako by to byla rozvojová země. Tedy hlavně vyšší úroky.

Peníze z řecka podle britského deníku The Telegraph přesouvají bohatí jednotlivci a firmy, které mají z dosavadního vývoje obavy.

Statistická data z ECB dosud žádné takové riziko nenaznačovala, na žádné blížící se problémy neupozorňovali ani analytici či zdroje přímo v řeckých bankách, kterých se takřka denně na vývoj v Řecku dotazují agentury. ECB i zmíněné zdroje dosud tvrdily, že neexistují žádné jednoznačné důkazy, že z řeckých bank ve velkém odtékají peníze.

Britský list ale uvádí, že z řeckých bank mizí velké objemy peněz. Velcí vkladatelé se prý domáhají převodu finančních prostředků do mezinárodních bank, jako je britská HSBC či francouzská Société Générale. Obě banky mají v Řecku hustou pobočkovou síť, obecně je ale prý možné říct, že jednotlivci i podniky hledají útočiště ve velkých globálních bankách.

Právě HSBC a Société Générale podle The Telegraphu patří mezi banky, do kterých přišly nové peníze v řádu miliard eur. Noviny neuvádějí zdroj, z něhož čerpaly, avšak divize Private Banking spravující v HSBC finance bohaté klientele má podle listu práce nad hlavu. Peníze údajně přicházejí i do řeckých poboček dalších nadnárodních bank. Mluvčí HSBC však informace listu nepotvrdil.

Rozvojová země?
Řecko se ze všech sil snaží dostat z dluhové krize. Ještě během dubna osloví investory ve Spojených státech a bude se jim snažit prodat dluhopisy v řádu miliard dolarů. Vzhledem k tomu, že v Evropě už poptávka po řeckých dluhopisech vázne, Řecko se poprvé bude muset podbízet a nabídnout takové podmínky, jako by to byla rozvojová země. Tedy hlavně vyšší úroky. Napsal to dnes britský ekonomický list Financial Times (FT).

Řecko se bude v USA podle listu snažit prodat papíry za pět až deset miliard dolarů (zhruba 93,5 miliardy až 187 miliard Kč). Pokud američtí investoři přistoupí na podmínky, které jim Atény nabídnou, mohla by si země zajistit velkou část prostředků, které do konce května potřebuje na krytí dluhových závazků.

Řecko si jen v průběhu května musí zajistit kolem deseti miliard eur (asi 253,7 miliardy Kč), aby mohlo takzvaně překlopit splatné závazky do dalšího období. To je běžná praxe, při takové operaci je však nutné platit úroky.

Důvěryhodnost Řecka jako země schopné platit dluhy je nyní značně zeslabena. Řecko totiž nashromáždilo dluhy za zhruba 300 miliard eur (asi 7,6 bilionu Kč), přičemž celkový výkon jeho ekonomiky dosahuje jen asi 240 miliard eur (asi 6,1 bilionu Kč).

Stín pochybností zanechává i fakt, že se Řecko přiznalo k opakovanému falšování statistik a zamlčelo skutečnou výši rozpočtového schodku.

Lidovky.cz, ČTK

Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny
Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny

Vláda dnes potvrdila, že od 1. ledna 2020 zvýší rodičovský příspěvek z 220 tisíc na 300 tisíc. Na vyšší sociální dávku se mohou těšit novopečení rodiče i ti, kdo příspěvek v současnosti pobírají.