9. února 2010 7:51 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Řecko spustilo lavinu, dluhů evropských zemí už se bojí i Amerika

Dluhy děsí investory po celém světě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dluhy děsí investory po celém světě | foto: AFP

NEW YORK Akcie amerických firem v pondělí klesly kvůli obavám z vysokých dluhů některých evropských států. Klíčový index Dow Jones uzavřel den pod psychologicky významnou hranicí 10.000 bodů poprvé od listopadu minulého roku.

Trh táhly dolů akcie velkých bank, a pokračovaly tak v poklesu, který akciovým indexům přivodil čtyři týdenní ztráty za sebou. Obavy vyvolaly rostoucí deficity ve slabších evropských ekonomikách, zejména v Řecku, Portugalsku a Španělsku. Investoři opět pochybují o zdraví světového finančního systému, napsala agentura AP.

Řecké ministerstvo financí v pondělí oznámilo, že se vláda chystá zvýšit některé daně, aby posílila svou finanční situaci. Odborový svaz zaměstnanců veřejného sektoru ale vyhlásil na středu stávku a varoval, že by na počátku příštího měsíce mohl uspořádat další stávku, pokud vládní plán úsporných opatření bude příliš tvrdý.

Kurz eura se mírně zvýšil, ale vůči dolaru stagnoval kolem 1,3657 USD právě kvůli finanční kondici Řecka, Portugalska a Španělska. Dolar vůči koši měn oslabil o desetinu procenta na 80,358 a vůči jenu nepatrně oslabil na 89,28 JPY, dodal Reuters.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz