29. ledna 2012 19:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Řecko turisty stále láká, naopak je tomu v Egyptě

Egypt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Egypt | foto: www.tripadvisor.com

PRAHA Loňské protivládní demonstrace a nepokoje v Egyptě a Tunisku se negativně odrazily na důvěře turistů a měly za následek výrazný pokles jejich počtu. V případě Egypta se počet příjezdů meziročně snížil o 33 procent a v případě Tuniska dokonce o 34,5 procenta. Naopak Řecko, které bylo v průběhu roku v médiích rovněž mnohokrát zmiňované v souvislosti s nepokoji, zažilo 14procentní nárůst. Sdělil to Jaromír Beránek z analytické společnosti Mag Consulting.

Za vznikem této disproporce podle Beránka stojí rozdílná vlastnická struktura turistické infrastruktury ve zmíněných zemích. Zatímco v Egyptě a Tunisku ubytovací zařízení vlastní především místní generalita, v Řecku jsou hotely v majetku evropských bankovních domů a velkých cestovních kanceláří. Ty podle Beránka mají více prostředků proto, aby do země i přes nepříznivé zprávy lákaly zahraniční turisty.

"V případě Řecka si navíc turisté nepokoje zpravidla nespojují s ozbrojenými střety, maximálně se obávají zdržení na letištích, nebo uzavření některých památek," uvedl Beránek. Cestovní ruch podle něj byl vloni jediným odvětvím místní ekonomiky, které skončilo v kladných číslech a dosáhlo zhruba dvouprocentního růstu.

ČTĚTE TAKÉ:

Výrazné ztráty na tržbách z turistiky zaznamenaly loni naopak obě severoafrické země. Příjem Egypta z cestovního ruchu se v roce 2011 snížil o třetinu, příjem Tuniska z turistiky klesl loni o 38,5 procenta, uvedl s odvoláním na data místních statistických úřadů Beránek.

I v letošním roce by si podle Beránka Řecko mohlo udržet podobný růst počtu příjezdů, i když za cenu podstatného snížení cen a marží tamních hotelů. Podmínkou pro to je ale udržení země v eurozóně. Pokud by se ale země ve společenství neudržela, dosáhl by pokles příjezdů turistů i dvouciferných hodnot, uvedl.

ČTK, Lidovky.cz

Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek
Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek

V Česku klesá počet porodů císařským řezem a také dětí s nízkou porodní váhou. Tyto informace zazněly na tiskové konferenci věnované perinatální péči v ČR. Příznivé zprávy souvisí s nižším počtem vícečetných těhotenství i dobré perinatální péči.