Středa 3. června 2020svátek má Tamara 23 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Řecko: úspory pouze výměnou za nižší daně

Řecká krize | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řecká krize | foto: Shutterstock

ATÉNY Řecká vláda a experti z trojice zahraničních věřitelských institucí, kteří nyní ekonomiku země posuzují, se údajně dohodli na snížení horní sazby daně z přidané hodnoty. Ústupek, který požaduje řecká opozice výměnou za nová úsporná opatření, má pomoci najít širší politický konsenzus, napsal dnes řecký finanční deník Imerisia.

Řecká vláda a experti z trojice zahraničních věřitelských institucí, kteří nyní ekonomiku země posuzují, se údajně dohodli na snížení horní sazby daně z přidané hodnoty. Ústupek, který požaduje řecká opozice výměnou za nová úsporná opatření, má pomoci najít širší politický konsenzus, napsal dnes řecký finanční deník Imerisia.

Potvrdil to i zdroj z německé vládní koalice. Řecké ministerstvo financí se k tomu ale odmítlo vyjádřit, protože jednání s experty zahraničních věřitelů ještě neskončila.

ŘECKÁ KRIZE


Řecká opozice snížení sazby DPH vítá. Zároveň však namítá, že to nebude stačit na obnovení hospodářského růstu země ani jako kompenzace za dodatečné úspory. "Snížení korporátní daně a daně z osobních příjmů, které jsme navrhovali, by mělo větší vliv, méně by stálo a nemělo by bezprostřední dopad na tok hotovosti," uvedl nejmenovaný člen opoziční strany Nová demokracie.

Dopad řecké krize na Kypr. Fitch mu snížila rating

Agentura Fitch srazila Kypru známku úvěrové spolehlivosti o tři stupně na A-minus a nadále ponechala tomuto ratingu výhled na zhoršení. Fitch se domnívá, že kyperské banky jsou schopny zvládnout dopad snížení hodnoty řeckých státních dluhopisů až o polovinu. Horší vývoj by už měl podle agentury značně negativní vliv nejen na banky, ale i na zadlužené veřejné finance.

Podle listu dostala řecká vláda od Evropské unie, Mezinárodního měnového fondu a Evropské centrální banky zelenou k tomu, aby snížila horní sazbu daně z přidané hodnoty na 20 z nynějších 23 procent. Cílem je získat souhlas konzervativní opozice k dalším opatřením na snížení rozpočtového deficitu. Země úspory potřebuje, aby se vyhnula platební neschopnosti.

Zahraniční věřitelé požadují, aby úsporná opatření měla širokou podporu na řecké politické scéně a země se v následujících letech mohla vypořádat s obrovským rozpočtovým deficitem bez ohledu na to, která strana bude u moci.

"Shodli se na tom," uvedl zdroj z Berlína, a potvrdil tak zprávu o daňovém konsenzu z řeckého tisku. Německo poskytuje do evropského záchranného fondu velké prostředky, i když se veřejné mínění v Německu staví proti dalšímu krizovému financování řecké ekonomiky, napsala agentura Reuters.

,
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....