14. srpna 2012 14:44 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Řecko prodalo dluhopisy za 4 miliardy, poptávka po nich ale klesla

Řecká dluhová krize | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řecká dluhová krize | foto: Shutterstock

ATÉNY Řecko v úterý získalo prodejem tříměsíčních pokladničních poukázek 4,06 miliardy eur (zhruba 102 miliard Kč), o třetinu více, než plánovalo. Výnosy těchto dluhopisů ale stouply a poptávka po nich klesla. Řecko díky úterní úspěšné aukci bude moci splatit 20. srpna dluhopis, který nyní vlastní Evropská centrální banka (ECB).

Řecká agentura pro správu dluhu (PDMA) chtěla původně prodat nové poukázky za 3,125 miliardy eur a vyrovnat z jejich výnosů splatný dluhopis v objemu 3,2 miliardy Kč. Atény se díky tomu obejdou bez překlenovacího úvěru, který by potřebovaly pro dobu, než jim zahraniční věřitele uvolní další část záchranného úvěru, což má být nejdříve v září.

Aukce jsou jedinou možností
PDMA uvedla, že výnos v úterní aukci poukázek vzrostl proti předešlé aukci ze 17. července o 0,15 procentního bodu na 4,43 procenta. Poměr poptávky vůči nabídce klesl na 1,26:1 z červencových 2,12:1.

ČTĚTE TAKÉ

Měsíční aukce pokladničních poukázek jsou jedinou možností, jak se může Řecko financovat na trhu, protože trh dlouhodobých dluhopisů je pro zemi od jara 2010 nedostupný. Většinu krátkodobých dluhopisů kupují řecké banky, což podle agentury Reuters znamená, že náklady refinancování plně neodrážejí krizovou situaci země.

Lidovky.cz, ČTK