21. června 2012 18:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Řecko by mohlo spadnout mezi rozvojové země

Vlajky Řecka a EU před Akropolí | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vlajky Řecka a EU před Akropolí | foto: Reuters

LONDÝN Řecko se stalo první zemí, které hrozí, že bude vyřazeno z prestižní kategorie vyspělých akciových trhů a spadne zpět mezi takzvané "emerging markets", tedy rozvíjející se trhy. Oznámila to konzultační společnost MSCI, která sestavuje akciové indexy a která patří ke špičce v oboru.

Podnik ale uvedl, že přeřazení Řecka není bezprostřední a patrně nenastane dřív než v roce 2014.

ČTĚTE TAKÉ:

"Řecký akciový trh zaznamenal prudký pokles, který samozřejmě souvisí se situací v Řecku, respektive s jeho ekonomickou situací. Trh se zmenšil velmi výrazně," řekl generální ředitel MSCI Dimitris Melas, jehož citovala agentura Reuters.

Rozhodující by byl odchod z eurozóny

Část analytiků se domnívá, že pokud bude Řecko z prestižní kategorie opravdu vyřazeno, stane se tak v případě, že země odejde z eurozóny. To je ale scénář, jemuž se nová řecká vláda snaží zabránit.

Proti globálním indexům MSCI stojí investice za zhruba sedm bilionů dolarů (asi 142 bilionů Kč). Zástupci MSCI sdělili, že Řecko už nesplňuje požadavky na velikost trhu, pokud má zůstat v prestižní kategorii. Řecké úřady podle MSCI navíc také nedokázaly rozptýlit nejasnosti kolem určitých transakcí.

Klasifikační kritéria MSCI

Klasifikační kritéria MSCI zahrnují například i požadavek, aby investoři měli snadný přístup na daný trh, rozhoduje ale i velikost burzy, likvidita a celkové bohatství státu, o jehož trh jde. I když měna kritériem není, příjem 25 000 dolarů na hlavu, jehož Řecko dosahuje, je vysoko nad minimem určeným pro "emerging markets".

Lidovky.cz, ČTK