7. února 2012 20:24 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Řecku jde o krk. Přesto politici rozhodnutí opět odložili

Dluhová krize v Řecku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dluhová krize v Řecku | foto: Shutterstock

ATÉNY Schůzka, na níž měli předáci řeckých stran vládní koalice rozhodnout o osudu dohody s mezinárodními věřiteli, se odkládá na středu. Sdělil to v úterý večer úřad řeckého premiéra.

Předáci stran musí schválit podmínky druhého záchranného úvěru, zatím však ještě od vlády konečné znění dohody nedostali, uvedl jeden se stranických činitelů.

Vláda podle informovaných zdrojů dokončuje finální text dohody s Evropskou unií a Mezinárodním měnovým fondem, a zástupcům stran jej měla předložit na schůzce naplánované na 20:00 SEČ. "Důvodem (odkladu) je, že političtí předáci nebudou mít čas na vyhodnocení návrhu opatření," řekl stranický činitel. Původně se měli šéfové stran sejít k diskusi o podmínkách dohody již v pondělí.

ČTĚTE VÍCE:

Premiér Lukas Papadimos v noci jednal s mezinárodními věřiteli o rozsahu reforem a dalších úspor, které bude muset Řecko zavést, aby dostalo druhý záchranný úvěr v sumě 130 miliard eur (3,2 bilionu Kč). Namísto jednání se stranami bude premiér večer v jednání s institucemi pokračovat, uvedla podle agentury AP nejmenovaná mluvčí premiérova úřadu.

Budova řeckého parlamentu s demonstrujícími
Nastupuje krajní pravice pomalu k moci?

Řecko ochromila generální stávka na protest proti požadavkům věřitelů na další úspory. V celé zemi demonstrovalo kolem 20 000 lidí. Řecko od května 2010 čerpá mezinárodní finanční pomoc za 110 miliard eur (asi 2,8 bilionu Kč). Tato částka ale nebude stačit a loni v říjnu se eurozóna dohodla, že poskytne spolu s MMF Aténám druhý úvěrový program.

Řecku bez nového úvěru hrozí již v březnu bankrot, a potřebuje tak dokončit dohodu o získání úvěru co nejdříve.

ČTK, Lidovky.cz