Úterý 1. prosince 2020svátek má Iva -4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Řecku opět spadl rating, vláda se bouří. Problémy má i Španělsko

Řecká krize | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řecká krize | foto: Shutterstock

LONDÝN Ratingová agentura Moody's snížila hlavní devizový rating Řecka, a to hned o tři stupně na známku B1. Výhled je přitom negativní, což znamená, že agentura k dalšímu snížení ratingu ještě může sáhnout. Řecká vláda na krok agentury zareagovala velmi podrážděně. Pod bedlivým dohledem je i vývoj ve Španělsku. Agentura Fitch Ratings snížila výhled hlavního ratingu Španělska ze stabilního na negativní.

Agentura uvedla, že s plánem fiskálních reforem v Řecku je spojeno značné riziko a je možné, že země po roce 2013 nebude plnit kritéria solventnosti.

"Opatření k fiskální konsolidaci a strukturální reformy, které jsou nutné ke stabilizaci dluhových parametrů země, zůstávají velmi ambiciózní a podléhají vysokému riziku při zavádění těchto kroků," uvedla agentura ve zprávě k hodnocení Řecka.

Zregulujeme vás
"Snížení ratingu, které dnes oznámila agentura Moody's, je naprosto
neopodstatněné a neodráží objektivní a vyrovnané hodnocení podmínek, jimž teď agentura čelí," reagovalo řecké ministerstvo financí. Krok agentury je podle úřadu naopak důkazem, že ratingové agentury necítí žádnou zodpovědnost, a odvětví poskytování ratingu je z toho důvodu nutné přísně regulovat. Moody's prý nebere v úvahu podporu, kterou eurozóna poskytuje zemím s dluhovými problémy.

Kandidát na odchod

Řecko se loni stalo první zemí eurozóny, která požádala o pomoc ostatní členské země a Mezinárodní měnový fond. Atény teď čerpají tříletý úvěr v objemu 110 miliard eur (asi 2,7 bilionu Kč). Před jeho přijetím však Řecko muselo slíbit rozsáhlé reformy a snížení výdajů.

Někteří analytici o Řecku hovoří jako o hlavním kandidátovi na odchod z eurozóny a případně i na vyhlášení platební neschopnosti. Podle Moody's je dokonce možné, že Řecko se rozhodne k výměně dluhopisů už před rokem 2013, kdy přestane čerpat mezinárodní finanční pomoc.

Euro po zprávě prohloubilo pokles a vůči dolaru jeho kurz oslabil na zhruba 1,3970 USD. Riziková prémie, kterou je nutné zaplatit u dluhopisů řecké vlády s desetiletou splatností ve srovnání s dluhopisy německé vlády, se zvýšila o osm bazických bodů na 9,13 procenta.

Riziko podle ratingové agentury spočívá především v tom, že Řecko nebude schopno vybrat na daních tolik, kolik si představovalo. To by mohlo plán vlády na ozdravení veřejných financí značně zkomplikovat a způsobit, že se Řecko nevyhne restrukturalizaci státního dluhu.

Španělsko má negativní výhled 
Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings snížila výhled hlavního ratingu Španělska ze stabilního na negativní. Snížení výhledu na negativní zpravidla předchází snížení samotné ratingové známky, i když to není pravidlem.

Agentura cituje dlouhodobé dopady restrukturalizace tamních spořitelen na finanční sektor, i když rating zatím nechává beze změn na stupni AA-plus.

"Španělsko v mnoha ohledech překonalo očekávání, pokud jde o fiskální konsolidaci a strukturální reformy. Především s ohledem na státní penze a pracovní trh," poznamenal analytik státních dluhů Douglas Renwick. "Negativní výhled ale odráží rizika zhoršení úvěrového profilu Španělska v důsledku slabého oživení ekonomiky, restrukturalizace bankovního sektoru a fiskální konsolidace, především u samospráv," dodal.

Bude potřeba pomoc?
Španělsko patří ke slabším článkům eurozóny a už delší dobu se o něm spekuluje jako o zemi, která by za určitých okolností mohla požádat o mezinárodní finanční pomoc, jako to loni učinilo Řecko a Irsko. Španělsko ale tvrdí, že jeho finanční situace není tak špatná, aby si nemohlo půjčky dál zajišťovat běžně na trhu.

Pravděpodobnějším kandidátem na přijetí finanční pomoci je podle části analytiků spíše Portugalsko. I to ale odmítá, že by bylo v situaci, kdy je účelné žádat o finanční pomoc.

,

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Proč jejich opatření fungují? Němci neztrácejí čas malichernými diskusemi

Německý virolog Christian Drosten | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Německo má novou mediální hvězdu. A není to fotbalista ani modelka. Je to Christian Drosten. Virolog, který drží...

Otestujte s námi balíček kosmetiky JOHNSON’S®. Přihlášení je snadné
Otestujte s námi balíček kosmetiky JOHNSON’S®. Přihlášení je snadné

Vyzkoušejte sadu dětské kosmetiky JOHNSON’S® Bedtime™, která je určena pro všechna miminka od 6 měsíců. Složení se speciální esencí NaturalCalm™...