6. února 2012 13:56 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Řecku už vypršel čas, vzkazuje EU. Může přijít o důležitou pomoc

Krize eura - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Krize eura - ilustrační foto | foto: Reuters

ATÉNY/BRUSEL Konečný termín pro dojednání podmínek druhého záchranného programu pro Řecko podle Evropské komise dnes vypršel. Atény teď musejí okamžitě jednat a říci, na čem se dohodly.

Zdroj z řecké vlády předtím agentuře Reuters řekl, že Atény žádný konečný termín nedostaly a mají prý čas až do příští schůzky euroskupiny, tedy ministrů financí eurozóny.

ČTĚTE VÍCE:

"Už jsme se dostali za konečný termín," řekl novinářům v Bruselu mluvčí EK Amadeu Altafaj. Mluvčí socialistické strany PASOK v neděli řekl, že lídři všech tří řeckých koaličních stran měli do pondělích 11:00 SEČ říci, zda jsou pro Řecko přijatelná tvrdá úsporná opatření, jejichž zavedením EU a MMF podmiňují poskytnutí druhého záchranného úvěru.

Euroskupina se měla sejít už během pondělí, ale kvůli průtahům při jednání v Aténách byla její schůzka zrušena. Předpokládá se ale, že ministři se nakonec sejdou ještě během tohoto týdne.

Sarkozy: Řecko musí přijmout podmínky

Pokud chce Řecko i druhý záchranný úvěr, musí přijmout podmínky, na které je poskytnutí úvěru vázáno. Po dnešní schůzce s německou kancléřkou Angelou Merkelovou to řekl francouzský prezident Nicolas Sarkozy. Řecko by podle něj mělo státní příjmy ukládat v odděleném fondu určeném ke splácení dluhu.

Sarkozy řekl, že nová politická reprezentace v Řecku musí převzít zodpovědnost. "My tu dohodu chceme. Řečtí lídři dali nějaké sliby a také je musejí svědomitě plnit," řekl Sarkozy, jehož citovala agentura Reuters. "Evropa je místem, kde má každý nějaká práva, ale i povinnosti. Čas utíká, je třeba to dokončit a podepsat," dodal.

Řecko od května 2010 čerpá mezinárodní finanční pomoc v objemu zhruba 110 miliard eur (asi 2,8 bilionu Kč). Vzhledem k tomu, že tato částka nebude stačit, loni v říjnu si s ostatními členy eurozóny a Mezinárodním měnovým fondem (MMF) dohodlo druhý záchranný úvěr v objemu 130 miliard eur (asi 3,3 bilionu Kč).

Angela Merkelová a Nicolas Sarkozy

Angela Merkelová a Nicolas Sarkozy

Právě o druhém záchranném úvěru se teď horečně jedná. Pokud jej chce Řecko dostat, musí splnit náročné podmínky, hlavně seškrtat výdaje státního rozpočtu a celkově omezit státní správu. Na splnění stanovených podmínek trvá takzvaná "trojka" inspektorů, což je vedle Evropské komise a MMF ještě Evropská centrální banka (ECB).

"My chceme, aby Řecko v eurozóně zůstalo. Pokud to mám říci jasně, je to názor nás obou," doplnila Sarkozyho Merkelová. "Také ale musím říci, že pokud nebude dosaženo dohody s trojkou, nebude ani nový záchranný program pro Řecko. Všichni, kdo v Řecku nesou zodpovědnost, musí vědět, že od této podmínky se neodkloníme," upozornila.

Řecko přitom nemá času nazbyt; už 20. března má splatit větší část dluhu v objemu asi 14,5 miliardy eur (asi 363,4 miliardy Kč). Pokud si nezajistí i druhý úvěr, na splátku dluhu téměř jistě nebude mít peníze. Řecko by se tak s vysokou pravděpodobností stalo první evropskou zemí, která po druhé světové válce vyhlásí státní bankrot.

ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz