Úterý 29. září 2020svátek má Michal 14 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Řecký exodus se zle podepsal na zisku matky Komerční banky

Ústředí francouzské banky Société Générale | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ústředí francouzské banky Société Générale | foto: Reuters

PAŘÍŽ Zisk francouzské bankovní dvojky Société Générale, která je vlastníkem české Komerční banky, se propadl meziročně o 86 procent. Způsobily to zejména ztráty kvůli odchodu z Řecka a USA. Oproti tomu domácí KB stouply zisky o více než polovinu.

Čistý zisk Société Générale klesl na 85 milionů eur (2,2 miliardy Kč) z 622 milionů eur o rok dříve. Skončil tak výrazně pod odhady analytiků, kteří podle ankety agentury Reuters čekali v průměru zisk 139 milionů eur. Příjmy banky se snížily o 17 procent na 5,4 miliardy eur.

ČTĚTE TAKÉ:

Úsilí banky o snižování nákladů a snižování bilanční sumy však posílilo její kapitálovou základnu. Poměr kapitálu k aktivům podle přechodných globálních pravidel Basel 2,5 vzrostl na 10,3 procenta a společnost uvedla, že vyhoví cílové regulaci Basel III, která vstoupí v platnost v příštích letech.

Zprávy z Belgie

Belgická banka KBC, matka ČSOB

Belgická banka KBC, matka ČSOB

Další z významných zahraničních matek českých bank – belgická skupina KBC – se ve třetím čtvrtletí vrátila do kladných čísel. Majitel české ČSOB sdělil, že těžil ze silného výkonu na domácím trhu a ve střední a východní Evropě.

Čistý zisk KBC za čtvrtletí dosáhl 531 milionů eur (13,5 miliardy Kč) proti ztrátě 539 milionů eur ve druhém čtvrtletí a propadu 1,58 miliardy eur o rok dříve. Za prvních devět měsíců vytvořila KBC zisk 372 milionů eur proti ztrátě 424 milionů eur ve stejném období loňského roku.

Banka za čtvrtletí omezila svou expozici vůči státním dluhopisům Irska, Itálie, Portugalska a Španělska, tedy zemí ohrožovaných dluhovou krizí, o 700 milionů na 1,6 miliardy eur.

Société Générale do výsledků třetího čtvrtletí započítala ztráty z prodeje řecké dceřiné banky Geniki a amerického investičního fondu TCW.

Po odečtení jednorázových ztrát a nákladů se však zisky skupiny snížily jen v domácí retailové divizi.

Société Générale stejně jako konkurenční BNP, Deutsche Bank nebo Citigroup zaznamenala ve čtvrtletí prudký nárůst příjmů z obchodování na trhu dluhopisů.

Šéf Société Générale Frederic Oudéa však předestřel velmi opatrný výhled do dalšího období.

"Ekonomický růst zůstal celkově chabý a v USA se rýsuje začátkem roku klíčová nejistota v podobě fiskálního útesu. V eurozóně nemůžeme čekat žádné zázraky," řekl Oudéa.

Klientů KB je víc

Oproti tomu čistý zisk Komerční banky za letošní tři čtvrtletí stoupl meziročně o 55,1 procenta na 10,9 miliardy korun. Tuzemské bance se dařilo zejména proto, že loňský rok byl ovlivněn znehodnocením řeckých státních dluhopisů.

Čisté výnosy z poplatků a provizí poklesly o 5,7 procenta na 5,264 miliardy Kč. Čistý zisk z finančních operací se zvýšil o 30,4 procenta na 2,87 miliardy Kč. Přispěla k tomu solidní poptávka klientů po zajištění finančních rizik a v oblasti dluhových kapitálových trhů. Provozní náklady stouply o 0,4 procenta na 9,861 miliardy korun.

Ke konci letošního září obsluhovala Skupina KB 2,5 milionu klientů. Samotná KB měla 1,605 milionu klientů, meziročně o 0,5 procenta více, z toho 1,343 milionu byli občané. Dalších 261 000 zákazníků bylo z řad podnikatelů, firem a korporací.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Charitativní akce: Praním prádla svých ratolestí pomůžete maminkám v azylových domech
Charitativní akce: Praním prádla svých ratolestí pomůžete maminkám v azylových domech

Do 30. 9. 2020 z každého zakoupeného produktu Lovela Baby půjdou 3 Kč na pomoc azylových domů Armády spásy.