8. prosince 2013 8:08 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Řecký parlament schválil rozpočet, po šesti letech slibuje růst

Řecký premiér Antonis Samaras při schvalování rozpočtu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řecký premiér Antonis Samaras při schvalování rozpočtu. | foto: Reuters

ATÉNY Řecký parlament schválil v noci na sobotu rozpočet pro rok 2014, který poprvé po šesti letech slibuje mírný růst. Informovala o tom agentura DPA.

Podle agentury DPA po pětidenní debatě hlasovalo 153 poslanců pro návrh rozpočtu a 142 jich bylo proti. "Dnešek je historickým dnem," prohlásil řecký premiér Antonis Samaras po hlasování, které bylo další zkouškou pro úspornou politiku koaliční vlády konzervativců a socialistů.

  • Rozpočet předpokládá ukončení recese, která zemi trápí od roku 2008. Pro příští rok počítá s mírným růstem 0,6 procenta po poklesu 4,0 procenta v roce 2013, uvedla agentura AFP.

Schválení rozpočtu se předem očekávalo, protože koaliční vláda má v zákonodárném sboru většinu. Návrh rozpočtu byl předložen navzdory tomu, že ho neodsouhlasila takzvaná trojka věřitelů, tedy Mezinárodní měnový fond, Evropská centrální banka a Evropská komise.

Řecko se v květnu 2010 ocitlo na pokraji státního bankrotu a muselo požádat o pomoc EU a Mezinárodní měnový fond. Úvěr v objemu 110 miliard eur ale problémy země nevyřešil a Řecko muselo dostat druhý záchranný balík v objemu 130 miliard eur. Atény výměnou za pomoc zavedly masivní výdajové škrty, snížily důchody a mzdy a opakovaně zvýšily daně, což sráží ekonomiku a vyvolává protesty obyvatel.

Věřitelé zmrazili vyplacení miliardy eur z pomoci pro Řecko

Mezinárodní věřitelé Řecka odložili svou inspekci v Aténách na leden a zmrazili vyplacení miliardy eur (27,5 miliardy korun) z dohodnuté úvěrové pomoci. Oznámil to podle agentury AFP mluvčí evropského komisaře pro měnovou politiku Olliho Rehna.

Řecký parlament

Zdroje agentury Reuters již dříve uvedly, že inspektoři takzvané trojky věřitelů, tedy Mezinárodního měnového fondu, Evropské centrální banky (ECB) a Evropské komise, odvolali svou návštěvu Atén, která měla začít již tento týden.

Návštěva byla podle zdrojů zrušena, protože Řecko neprovedlo některé z reforem, k nimž se zavázalo v rámci záchranného programu. Inspektoři měli původně přijet posoudit situaci Řecka ještě před zasedáním ministrů financí eurozóny, které se koná v pondělí.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!