12. listopadu 2012 9:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Řecký parlament schválil úsporný rozpočet na příští rok

Řecký premiér Antonis Samaras | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řecký premiér Antonis Samaras | foto: Reuters

ATÉNY Řecký parlament v neděli v noci schválil úsporný rozpočet na rok 2013. Rozpočet počítá s dalšími škrty a zvyšováním daní. Jeho schválením Řecko splnilo předpoklad pro uvolnění další mezinárodní finanční pomoci.

Pro rozpočet hlasovala v 300členném parlamentu podle agentury DPA "solidní" většina 167 poslanců. Proti se vyslovilo 128 zákonodárců, čtyři se zdrželi a jeden poslanec nebyl přítomen.

Nedělní schválení rozpočtu je druhým splněným předpokladem pro poskytnutí další úvěrové tranše ve výši 31,5 miliardy eur (zhruba 800 miliard korun) ze záchranného programu o celkovém objemu 130 miliard eur.

"Ve velké jednotě byl učiněn druhý rozhodující krok," konstatoval řecký premiér Antonis Samaras. Hlavní prioritou je nyní podle něj nastartování hospodářského růstu.

HDP dál klesá, státní dluh roste

Nový rozpočet však počítá s dalším poklesem HDP v příštím roce o 4,5 procenta. Letos to bylo dokonce o 6,5 procenta. Deficit rozpočtu má klesnout na 5,2 procenta z letošních 6,6 procenta, zatímco státní dluh by měl vzrůst z 340 na 346,2 miliardy eur. Výdaje rozpočtu mají být sníženy z letošních 61,8 miliardy eur na 55,8 miliardy.

Vůdce opoziční radikální levice Alexis Tsipras během rozpravy o rozpočtu podle DPA ostře napadl německou kancléřku Angelu Merkelovou, která prý chce Řecko proměnit ve svého druhu kolonii. Premiéra Samarase označil za "poslušného žáka této politiky".

Premiér naopak vyjádřil přesvědčení, že zemi vyvede z krize. "Lobby pro drachmu prohraje," prohlásil s poukazem na spekulanty, kteří podle něj chtějí vydělat na případném krachu Řecka a návratu národní měny.

Proti navrhovanému rozpočtu a dalším úsporným opatřením v neděli večer v Aténách demonstrovalo asi 10.000 Řeků.

Lidovky.cz, ČTK