7. prosince 2011 7:16 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Řecký parlament schválil úsporný rozpočet

Lukas Papadimos. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lukas Papadimos. | foto: ČTK

ATÉNY Řecký parlament v noci na dnešek drtivou většinou hlasů schválil úsporný rozpočet pro příští rok, který předpokládá pokračování v rázných úsporných opatřeních. Pro rozpočet zvedlo ruku 258 z 300 poslanců.

Návrh vlády premiéra Lukase Papadimose podpořili socialisté, konzervativci i krajní pravice, které koaličnímu kabinetu před několika týdny vyslovily důvěru. "Úspěšná realizace tohoto rozpočtu obnoví mezinárodní důvěryhodnost země a vytvoří podmínky pro záchranu ekonomiky," řekl Papadimos zákonodárcům před hlasováním. "Nemůžeme si dovolit pokračovat v nářku. Cíle jsou ambiciózní, avšak dosažitelné," dodal premiér.

ČTĚTE TAKÉ:

Vůdce konzervativců Antonis Samaras, který zachoval určitý rezervovaný přístup k úsporným opatřením, ve svém projevu zdůraznil, že jeho Nová Demokracie podporuje rozpočet pouze proto, aby zachránila Řecko před okamžitým bankrotem. Zároveň slíbil, že pokud zvítězí v předčasných volbách v příštím roce, daňovou zátěž vůči obyvatelstvu zmírní a zavede prorůstová opatření.

Papadimos: Uděláme vše, co bude v našich silách

Řecko patří k zemím, které jsou v rámci eurozóny nejvíce zasaženy dluhovou krizí. Evropští partneři se rozhodli Aténám pomoci a opakovaně poskytnout finance k dalšímu chodu země. Pomoc podmiňují strukturálními a dalšími změnami v Řecku.

Papadimosova vláda v současnosti jedná se soukromými věřiteli o technických detailech výměny řeckých státních dluhopisů. Výměna je součástí dohody, která má Řecku pomoci snížit zadlužení. Věřitelé, což jsou převážně banky, přistoupili na to, že odepíšou asi 60 procent řeckých dluhopisů. Část cenných papírů vymění za nové s delší splatností.

OBRAZEM

Papadimos připouští, že dosažení cílů bude velmi složité, ale že jeho vláda udělala vše, co bude v jejích silách. Jedním z dlouhodobějších cílů je, aby dluh Řecka poklesl do roku 2020 na 120 procent hrubého domácího produktu.

Před hlasováním parlamentu ovládly v úterý centrum metropole Atén pouliční nepokoje, do nichž bylo zapojeno několik stovek studentů a anarchistů, kteří zaútočili na pořádkové síly kameny a zápalnými lahvemi. Kolem dvou desítek osob, z toho asi 14 policistů, utrpělo vesměs lehká zranění.

Nejméně šest lidí bylo zatčeno. Úřady zmobilizovaly v očekávání nepokojů 5000 policistů.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!