15. února 2012 14:27 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Řecký prezident se vzdává několikamilionového platu

Řecký prezident Karolos Papulias (vpravo) vítá řeckého ministra financí Evangelose Venizelose ve své kanceláři v Aténách  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řecký prezident Karolos Papulias (vpravo) vítá řeckého ministra financí Evangelose Venizelose ve své kanceláři v Aténách | foto: Reuters

ATÉNY Řecký prezident Karolos Papulias se s ohledem na kritickou finanční situaci země vzdá do odvolání svého platu. Podle agentury DPA to po setkání s hlavou předlužené země dnes v televizi oznámil řecký ministr financí Evangelos Venizelos.

Podle údajů prezidentské kanceláře je roční příjem řeckého prezidenta 85.000 eur (asi 2,1 milionu korun). Podle hospodářského deníku capital.gr citovaného na internetu nicméně roční prezidentský příjem činí 355.000 eur (8,9 milionu korun) včetně souvisejících náhrad.

ČTĚTE TAKÉ:

"Prezident mě požádal, abych zahájil kroky, které k tomu (k redukci jeho platu) povedou," uvedl podle řeckých internetových médií Venizelos.

Karolos Papulias

Dvaaosmdesátiletý Papulias je hlavou státu od března 2005. Předtím byl dvakrát ministrem zahraničí. Rodák z města Joannina v severozápadním Řecku vystudoval práva. Během řecké vojenské diktatury (1967-74) žil v Německu a pracoval mimo jiné v řeckém vysílání Deutsche Welle.

Řecká média prezidentův krok podle webu keeptalkinggreece.com označila za symbol solidarity s Řeky. Na internetu se podle tohoto zdroje objevil názor, že "lepší pozdě nežli nikdy", a účastníci internetových diskuzí vyzvali 300 členů parlamentu, aby kroky prezidenta následovali.

Poslanci v neděli schválili balík úsporných opatření, aby předlužené zemi pomohli zajistit další pomoc mezinárodních věřitelů ve výši 130 miliard eur. Hlasování však provázely demonstrace desítek tisíc lidí a nepokoje v řecké metropoli i v dalších městech. Bez finanční pomoci hrozí již v březnu Řecku bankrot.

'Splníme podmínky do večera'

Řecko už splnilo drtivou většinu požadavků, jimiž zahraniční věřitelé podmiňují uvolnění druhého záchranného úvěru pro Řecko. Řekl to dnes  Venizelos. Zbývající podmínky podle něj budou splněny ještě do večerní telekonference ministrů financí eurozóny.

"Zbývá jen pár otázek, které budou zcela vyjasněny do začátku telekonference euroskupiny v 18:00 řeckého času (17:00 SEČ)," poznamenal Venizelos, jehož cituje agentura Reuters. Ministr o postupu jednání dnes v Aténách informoval novináře.

Ministr si postěžoval, že někteří lidé v eurozóně si hrají s ohněm a prý by možná i přivítali, kdyby Řecko opustilo eurozónu.

ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz