Sobota 16. ledna 2021svátek má Ctirad -3 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Stíny kolem privatizace Šmejcovy loterie. Řecký úředník skončil

Řecký ministr financí Jannis Sturnaras před budovou parlamentu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řecký ministr financí Jannis Sturnaras před budovou parlamentu | foto: Reuters

ATÉNY Řecký ministr financí Jannis Sturnaras podle agentury Reuters odvolal privatizátora státní loterie OPAP, která byla odprodána česko-řecké investiční skupině Emma Delta. Ve společnosti působí český investor Jiří Šmejc.

Ministr se tak rozhodl poté, co se šéf privatizační agentury Stelios Stavridis nechal vozit v soukromém letadle Šmejcova obchodního partnera a nového spolumajitele OPAP, řeckého podnikatele Jorgose Melisanidise.

Jiří Šmejc.

Jiří Šmejc.

Ministr Sturnaras formálně vyzval Stavridise k rezignaci, oznámilo ministerstvo financí. Nejmenovaný činitel ministerstva pak pro Reuters upřesnil, že Stavridisovo odstoupení platí ihned. Na transakci OPAP tento krok nemá mít žádný vliv. O Stavridisově letu informoval v těchto dnech deník Imerisios pod palcovým titulkem Létající Stelianos.

Šéf privatizační agentury využil letadla velkopodnikatele, aby si zaletěl do Atén z místa, kde tráví dovolenou, a podepsal se pod prodejní smlouvu. Pak tím samým strojem zase letěl zpátky, aby si užil zbytku dovolené.

Chtěl jen ušetřit jeden den

Sám Stavridis se k svému odchodu zatím nevyjádřil. Podle serveru deníku Ethnos svůj let ale vysvětlil tak, že měl letět zpátky do Kefalonie domácí linkou brzy ráno a že by musel vstávat ve 4:00. Podnikatel, který mířil do Francie, mu proto prý velkoryse nabídl, že může s ním letět jeho letadlem v rozumnější dobu. Navíc tím prý Stavridis ušetřil jeden den, který by jinak musel strávit v Aténách.

Jde již o druhý odchod šéfa privatizační agentury za méně než půl roku. Stavridisův předchůdce byl odvolán po obvinění prokuratury, že na své předchozí funkci v čele státní podniku nejednal v jeho zájmu.

Řecko teprve před necelým týdnem dokončilo komplikovaný prodej podílu 33 procent ve státním sázkovém monopolu OPAP skupině Emma Delta. Řecký stát tak získá 652 milionů eur (16,9 miliardy korun).

  • Prodej třetiny OPAP byl prvním případem privatizace, kterou po zadluženém Řecku požaduje v rámci dohody o finanční pomoci Evropská unie a Mezinárodní měnový fond. Atény oznámily vítěze privatizace již v květnu, avšak prodej se zadrhl kvůli sporům o poplatky, které má OPAP platit svým partnerům za technologické a tiskové služby.
  • OPAP je jednou z největších sázkových firem v Evropě s akciemi na burze s obratem kolem čtyř miliard eur. Firma má od vlády monopol na sportovní sázení do roku 2020 a na loterijní sázky do roku 2030. Vlastní také exkluzivní práva na provozování videoloterijních terminálů (VLT). OPAP nemá žádné dluhy a je nejziskovější firmou v Řecku. Výhled firmy však částečně zastiňuje prudké zvýšení daní a rozhodnutí odvolacího soudu, který se postavil proti monopolu firmy na sportovní sázení.
  • Skupinu Emma Delta vede český investor Jiří Šmejc právě spolu s řeckým podnikatelem Jorgosem Melisanidisem. Ten je synem rejdaře a jednoho z nejbohatších Řeků Dimitrise Melisanidise. Dalšími partnery jsou řecký podnikatel Christos Kopeluzos, ruská investiční společnost ICT Group a český fond KKCG.
,

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

Jan Šimák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Sovák se k nám choval hodně arogantně, vzpomínají princezny na natáčení Arabely

Arabela a Xénie po čtyřiceti letech. Jana Nagyová (na snímku) žije v Krefeldu,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Arabela a Xénie po čtyřiceti letech. Jana Nagyová žije v Krefeldu, Dagmar Patrasová v Praze. Prostřednictvím...

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Hledáme 50 rodin, které s námi otestují hotové polévky SALVEST Prestó
Hledáme 50 rodin, které s námi otestují hotové polévky SALVEST Prestó

Ochutnejte s námi lahodné polévky Prestó. Stačí je jen otevřít a ohřát, takže jsou na stole raz dva. Přihlaste se do velkého testování a poznejte...