25. července 2011 8:43 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Řecký rating dál padá, blíží se krach

Řecko (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řecko (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

LONDÝN Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service dnes srazila hlavní rating Řecka o další tři stupně na známku Ca. Situaci kolem zadlužení Řecka Moody's dál sleduje, výhled ratingu proto zatím nestanovila.

Řecko má podle Moody's ve střednědobém výhledu stále vážné problémy se solventností.

Hlavní rating Řecka je teď pouhý jeden stupeň od nejnižší možné známky C, dosud byl na stupni Caa1. Moody's reaguje na závěry mimořádného summitu členských zemí eurozóny, který se minulý týden konal v Bruselu a na němž byly dohodnuty podmínky pomoci zadluženému Řecku.

Euro k dolaru v reakci na zprávu o snížení ratingu Řecka smazalo zisky a přechodně spadlo na denní minimum kolem 1,4342 USD. Ve výraznějším poklesu euru patrně zabránila poznámka agentury, že dohoda z minulého týdne patrně pomůže Řecku snížit zadlužení. Trh se také teď fixuje na složitá jednání o zvýšení stropu pro zadlužení v USA.

ZACHRANNÝ BALÍČEK ŘECKU UŽ NEPOMŮŽE

Zástupci eurozóny se v Bruselu dohodli na záchranném programu, který Řecku pomůže snížit zadlužení. Zemi se tak uvolní podmínky splácení dluhů, část zátěže se navíc přesune na bedra soukromých investorů.

ČTK, Lidovky.cz