1. listopadu 2011 18:14 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Řecký 'rozmar' poslal akcie i korunu ke dnu

Německý makléř sleduje index DAX na burze ve Frankfurtu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Německý makléř sleduje index DAX na burze ve Frankfurtu. | foto: ČTK

LONDÝN Západoevropské akcie utrpěly nejhlubší ztrátu za více než měsíc a jejich hlavní index FTSEurofirst 300 ztratil 3,5 procenta. Akciové trhy v Evropě i jinde ve světě padaly kvůli rozhodnutí Řecka uspořádat referendum o přijetí druhého balíku finanční pomoci.

Index FTSEurofirst tak smazal téměř polovinu celého říjnového zisku, což byl nejvyšší přírůstek od července 2009. Pondělní večerní oznámení, v němž řecký premiér Jorgose Papandreu sdělil záměr nechat o přijetí zahraniční pomoci hlasovat v referendu, silně zpochybnilo schůdnost plánu na řešení dluhové krize, který evropský summit přijal minulý týden, Krok Atén vyvolal strach z řeckého bankrotu a z rozšíření nákazy do větších ekonomik eura v čele s Itálií.

ČTĚTE TAKÉ:

Nejvíce ztratil index italské burzy MIB, který se propadl o 6,8 procenta. Index frankfurtské burzy DAX klesl o pět procent, pařížský CAC o 5,2 procenta, španělský IBEX o 4,6 procenta a řecký ATX o pět procent. Ztráty mírnila londýnská burza, kde index FTSE 100 klesl jen o 2,3 procenta.

Koruna výrazně oslabila

Česká měna  kvůli trvající špatné náladě na trzích dále výrazně klesla. Podle údajů Patria Online byla koruna v 17:00 v porovnání s pondělním závěrem slabší k euru o 25 haléřů na 25,08 Kč/EUR a proti dolaru klesla o 54 haléřů na 18,34 Kč/USD. Podle analytika Patria Finance Tomáše Vlka se tak koruna vůči evropské měně dostala na nejslabší hodnotu od přelomu roku a k dolaru od poloviny letošního října.

"Pro trhy dnes bylo nejhorší ráno, kdy na ně dolehla zpráva o plánovaném řeckém referendu. Ta přinesla zpět nervozitu - místo složitě dohodnutého plánu pro Řecko může nakonec stejně přijít neřízený krach. Evropští lídři vystoupili na obranu nedávné dohody a chtějí s Řeckem ihned jednat, to ale obrat nepřineslo. Odpoledne sice přišla částečná stabilizace, ale korekce ztrát zatím ne," dodal Vlk.

Euro dnes k euru oslabilo na 1,367 USD/EUR, přičemž ještě koncem minulého týdne bylo nad 1,4200 USD/EUR. Dnešnímu výraznému oslabení se nevyhnuly ani ostatní měny v regionu.

Propad vedly akcie bank, jejichž index klesl o 9,3 procenta, index pojišťoven spadl o 8,8 procenta. Výrazné ztráty ale utrpěly všechny sektory.

Průzkumy veřejného mínění naznačují, že většina Řeků se staví proti pomoci, respektive proti úsporným opatřením, jimiž je podmíněna. "Pokud Řekové řeknou 'ne', úplně to vykolejí všechny dosavadní snahy o záchranu. Jelikož se bude hlasovat až v lednu, můžeme zapomenout na tradiční růst akciových trhů před koncem roku," poznamenal podle agentury Reuters jeden z makléřů na pařížské burze.

ČTK

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.