4. ledna 2012 15:39 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Řecký úředník připravil stát o miliony. Hrozí mu doživotí

Yannis Kapeleris | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Yannis Kapeleris |

ATHÉNY Řeckem otřásá další korupční skandál. Náměstek řeckého ministra financí Jannis Kapeleris byl obviněn, že pomáhal firmám vyhnout se placení pokut za daňové úniky při pašování pohonných hmot a topných olejů. Hrozí mu doživotní vězení.

Jak informuje agentura Reuters, řecký stát podle odhadů přišel až o 15 milionů eur (386 milionů korun).

ČTĚTE TAKÉ:

Vyšetřování bylo zahájeno před dvěma měsíci poté, co média vydala zprávu, že Kapeleris zablokoval vybírání pokut uvalených elektronickým systémem. Ministr financí Evangelos Venizelos požádal o jeho rezignaci.

Jannis Kapeleris, který měl na ministerstvu na starosti oblast daní a cla a pracoval v oddělení finančních zločinů, však vinu odmítá a upozorňuje na špatně fungující elektronický systém a pokuty, které neměly být vůbec uvaleny. "Respektuji rozhodnutí žalobce, ale nejsem zodpovědný za poruchy elektronického systému," uvedl.

Řecko dluží téměř 1,5 násobek ročního výkonu své ekonomiky a je závislé na financích ze zahraničí. Země je nucena přiostřit boj proti daňovým únikům a korupci. Mezinárodní věřitelé však upozorňují, že dosavadní výsledky řeckého úsilí jsou neuspokojivé.

apaAnežka Palková

Najdete na Lidovky.cz