4. srpna 2011 8:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Řecký virus se šíří. Už se nakazila první česká banka

Řecko v potížích (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řecko v potížích (ilustrační foto) | foto: Reuters

PRAHA Před deseti lety lákavá příležitost, dnes noční můra. Takové jsou zkušenosti evropských bank s nákupem řeckých dluhopisů. Byly to právě cenné papíry řeckého státu, které pokazily pololetní výsledky Komerční banky i mateřské Société Générale.

Komerční banka vydělala za první pololetí letošního roku téměř 5,5 miliardy korun, meziročně o 15 procent méně. Bez mimořádných vlivů, mezi něž patří i snížení hodnoty držených řeckých dluhopisů, přitom mohl zisk banky oproti loňskému prvnímu pololetí narůst o 7,5 procenta.

VÍCE O POTÍŽÍCH ŘECKA

Řecký rating dál padá, blíží se krach

Opačný příběh zažívá Česká spořitelna, která žádné dluhopisy rizikových zemí eurozóny nevlastní. Konsolidovaný čistý zisk České spořitelny se podle výsledků představených minulý pátek meziročně zvýšil o čtvrtinu na 7,2 miliardy korun. Poslední z velké bankovní trojky – ČSOB, která má v řeckých dluhopisech přes 3,5 miliardy korun – zveřejní pololetní výsledky příští týden v úterý.