25. října 2012 15:07 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Řečtí duchovní skončí na dlažbě, mocná církev nemá peníze

Řecké pravoslavné Velikonoce – ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řecké pravoslavné Velikonoce – ilustrační foto. | foto: Reprofoto

ATÉNY Řecká pravoslavná církev, která patří nejbohatší instituce v zemi, byla také zasažená krizí a vládními úspornými opatřeními. Podle aténského arcibiskupa Hieronyma bude možná jeho organizace přinucena přestat vyplácet mzdy duchovním a také propouštět.

V rozhovoru pro televizní stanici TV100 si posteskl, že církev zdaleka nevydělává tolik, kolik si lidé nejspíš myslí. Dodal, že bude muset propustit také 300 zaměstnanců, pokud do dvou měsíců vyschnou finanční zdroje.

ČTĚTE TAKÉ:

Řecká církev se přitom pohybuje v lukrativním podnikatelském prostředí - využívá značných daňových úlev a přitom je prakticky největším realitním vlastníkem v zemi.

Řecko nad propastí

V řecké vládní koalici rychle roste napětí kvůli blížícímu se rozhodování poslanců o novém balíku úsporných opatření.

S některými jeho body, jako je snižování nejnižších platů, rozvolnění pracovních práv a propouštění státních zaměstnanců, levicoví členové koalice totiž stále nesouhlasí a hrozí tak, že by celý projekt mohl i zkrachovat. To by vedlo patrně i k okamžitému bankrotu Řecka.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz