8. února 2012 22:47, aktualizováno 9. 2 7:21 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Řečtí lídři se zasekli na posledním bodě

Premiér Lucas Papademos a předsedové stran jednají v Aténách o osudu Řecka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiér Lucas Papademos a předsedové stran jednají v Aténách o osudu Řecka. | foto: Reuters

ATÉNY Řecký premiér Lukas Papadimos se ve středu pozdě v noci s předáky koaličních stran s výjimkou bodu krácení penzí dohodl na všech požadavcích ke klíčové dohodě o druhém záchranném úvěru. Papadimos následně několik hodin bez konkrétního výsledku jednal s dluhovými inspektory "trojky", tedy zástupci Evropské komise, Evropské centrální banky a Mezinárodního měnového fondu. Dohoda by ale podle agentury AP měla být uzavřena ještě před večerním setkání Euroskupiny.

Do Bruselu v 6:00 SEČ odletí řecký ministr financí Evangelos Venizelos, podle kterého musí být shoda dosažena ještě před zmíněným jednáním ministrů financí eurozóny.

ČTĚTE TAKÉ:

Podmínkou dohody, v níž má Řecko dostat 130 miliard eur (3,2 bilionu Kč) je politická shoda na nových úsporných opatřeních a reformách, v opačném případě by Řecku hrozil neřízený bankrot. Lídři socialistů, konzervativců a krajní pravice se ve čtvrtek pravděpodobně opět sejdou, aby vyřešili zbývající problém.

ČTĚTE VÍCE:

Návrh dohody vláda dojednala s "trojkou" inspektorů Evropské komise, Evropské centrální banky a MMF. Jeden ze stranických činitelů agentuře Reuters ve středu večer řekl, že projednávaný návrh zahrnuje rozpočtová opatření, která mají do roku 2015 ušetřit 13 miliard eur, z toho tři miliardy eur v tomto roce.

Dalšími navrhovanými kroky je snížení minimální mzdy o zhruba 20-22 procent a zkrácení nejvyšších důchodů nad 1200 eury (téměř 30.000 Kč) až o 20 procent.

Policie zatlačuje dav demonstrujících během 24hodinové generální stávky v Řecku

Policie zatlačuje dav demonstrujících během 24hodinové generální stávky v Řecku

Řecko od května 2010 čerpalo mezinárodní finanční pomoc v sumě 110 miliard eur. Tato částka ale nestačila a loni v říjnu se eurozóna dohodla, že poskytne spolu s MMF Aténám druhý úvěrový program. Nové peníze potřebuje Řecko už příští měsíc, protože 20. března má splatit dluhopisy v hodnotě 14,5 miliardy eur.

Lidovky.cz, ČTK

TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat
TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat

Maminky z eMimina otestovaly nové plenky Pampers z řady Premium care. Nejmenší miminka i větší batolata je podrobila důkladnému zkoumání. Prošly Pampersky zátěžovým testem?