Neděle 18. dubna 2021svátek má Valérie 3 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Řečtí památkáři zatrhli natáčení BBC, řecká vláda zuří

Poseidonův chrám na mysu Sunio. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Poseidonův chrám na mysu Sunio. | foto: Reuters

ATÉNY Řecká vláda nezvykle příkře vyčinila řecké Nejvyšší radě pro archeologii (KAS), protože odmítla společnosti BBC povolit natáčení v Poseidonově chrámu na mysu Sunio nedaleko Atén, napsala agentura AFP. Své rozhodnutí KAS odůvodnil tím, že 2500 let starý chrám by byl návštěvníkům nepřístupný příliš dlouho a produkční tým je nadmíru velký.

Generální tajemník vládního úřadu pro média a komunikaci Leftéris Kretsos rozhodnutí rady KAS označil za „problém mentality“, která je symptomem „patologických jevů“ země. Odmítnutí podle něj Řecko vystaví „mezinárodnímu posměchu“.

Není to poprvé, co KAS podobnou akci na místě antických památek znemožnil. Minulý rok například archeologové odmítli vyhovět oděvní značce Guzzi, jež za čtvrthodinový pronájem aténské Akropole nabízela dva miliony eur (zhruba 51 milionů eur).

Rozhodnutí, která řečtí památkáři odůvodňují rizikem poničení památek a symbolikou těchto míst, pravidelně rozpoutávají polemiku mezi konzervativci a liberály, do níž vláda obyčejně nevstupuje.

Tentokráte však tři dny před rozhodnutím památkářů spustila vláda kampaň na oživení audiovizuálního odvětví. Jedním z plánů bylo dostat do země, která se už osm let potýká s finanční krizí, zahraniční filmové produkce.

„Vláda veřejně prohlásila, že Řecko je napříště (zahraničním) filmařům nakloněno. Tomu ovšem několik dní nato jiná instituce protiřečí... Je to mezinárodní ostuda,“ řekl Kretsos.

BBC chtěla v Poseidonově chrámu na mysu Sunio natočit několik scén do miniseriálu The Little Drummer Girl (Malá bubenice), který se zakládá na stejnojmenném špionážním románu Johna le Carrého.

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Logo firmy Volkswagen | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Logo firmy Volkswagen | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

Logo firmy Volkswagen | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!