12. července 2011 12:20, aktualizováno  15:23 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Řečtí úředníci míří do výroby. Nahradí Čechy, továrna se přesune

Siemens - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Siemens - ilustrační foto | foto: ČTK

VÝPRACHTICE Elektrotechnická firma OEZ Letohrad z koncernu Siemens hodlá uzavřít závod ve Výprachticích na Orlickoústecku a dosud úspěšnou výrobu pojistek přesunout do Řecka.

Rozhodla o tom mateřská firma Siemens. Uzavření závodu by se týkalo 110 lidí, převážně žen. Celkem v podniku OEZ Letohrad pracuje 1800 lidí. S informací přišel deník MF Dnes.

Výroba je úspěšná

Za daňové období od října 2009 do září 2010 OEZ zvýšil tržby meziročně asi o pětinu na 1,6 miliardy korun. Nezdaněný zisk dosáhl 194,5 milionu korun. Podnik se tím dostal ze ztráty 37,1 milionu korun.

Podle předsedy výprachtických odborářů Ladislava Marka termín ukončení výroby zatím stanoven nebyl. Údajně by měl provoz skončit příští rok v březnu.

"Toto rozhodnutí vychází z celosvětové optimalizace výroby nízkonapěťových jisticích produktů koncernu Siemens. Součástí optimalizace je ukončení výroby doplňkového pojistkového programu v provozu ve Výprachticích," uvedl pro Lidovky.cz tiskový mluvčí Siemensu Pavel Kaidl. Dodal, že tamní zaměstnanci dostanou příležitost k práci v ostatních provozech společnosti OEZ.

Podle tiskové zprávy koncernu Siemens je hlavním argumentem pro přesun výroby to, že do Česka firma stěhuje náročnější výrobu na úkor jednodušší.

Může za to pomoc Řecku?
Starosta Výprachtic a současně krajský radní pro cestovní ruch Miroslav Stejskal (ČSSD) vidí příčinu přesunu výroby v pobídkách v rámci pomoci zadluženému Řecku. "Můj názor je ten, že existují programy na pomoc Řecku podporované Evropskou unií a mezi nimi je i program pro hromadu lidí, kteří budou muset opouštět státní sféru a jít do výroby," uvedl.

V srpnu se mají do Výprachtic přijet Řekové zaučovat, na podzim se do Řecka vypraví vybraní pracovníci z Letohradu a Výprachtic. Dle jednoho z pracovníků Siemensu, jenž si přál zůstat v anonymitě, se nyní zvažuje, zda se 110 výprachtických zaměstnanců přesune jinam v rámci OEZ, nebo bude propuštěno.

V Králíkách se bude nabírat
Letos v červnu firma OEZ oznámila, že během několika let zaměstná v Králíkách na Orlickoústecku až 130 lidí. Podnik chce v pětitisícovém městě vyrábět zcela nový produkt. První dělníky začne přijímat na přelomu roku. Výrobu umístí v pronajatých halách.

Součástí koncernu Simens je OEZ od roku 2007. Siemens loni do Letohradu převedl výrobu vzduchových jističů z Berlína. Nová výroba a navazující provozy přinesly práci zhruba 180 lidem.

"OEZ se stal pro Siemens důležitou základnou se stále rostoucím podílem vysoce kvalifikované práce, například v oblasti vývoje a výzkumu. Proto je do Česka postupně umisťována náročnější výroba s vyšší přidanou hodnotou. Dochází k posílení našeho postavení, rozšíření výrobního programu i počtu pracovních míst," komentoval plánované změny Roman Schiffer, ředitel společnosti OEZ.

Lidovky.cz
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Ztracenou vášeň nastartuje nevěra, vyvolává ohrožení, míní sexuoložka

nevěra - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jste s partnerem už pár let, ale jen matně si vzpomínáte na dobu, kdy jste se sebe navzájem nemohli dočkat a hořeli...