28. ledna 2016 11:10 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Řečtí zemědělci vstoupili do stávky. Dvaceti tisíci traktory blokují dálnice

Řečtí zemědělci stávkují i pomocí traktorů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řečtí zemědělci stávkují i pomocí traktorů. | foto: ČTK

ATHÉNY Řečtí zemědělci zahájili ve čtvrtek po celé zemi blokádu silnic a významných měst na protest proti úsporným opatřením levicové vlády premiéra Alexise Tsiprase. Podle deníku Ethnos vyjeli farmáři na 20 tisících traktorech, s nimiž se v posledních dnech sjížděli k vybraným místům v konvojích.

Protestující zemědělci chtějí pokud možno ochromit dopravu na citlivých tepnách, jako je životně důležitá dálnice spojující sever a jih země nebo hlavní silnice mezi metropolí Aténami a mezinárodním letištěm Eleftheriose Venizelose.

Kromě důchodové reformy, která se má dotknout hlavně aktivního obyvatelstva, protože si má připlácet na sociální pojištění a přitom očekávat nižší penze, zlobí farmáře také snaha vlády podstatně snížit dotace do zemědělství. Farmáři tradičně tvoří voličskou základnu opoziční konzervativní Nové demokracie. Členové levicové vlády se nechali slyšet, že zemědělci všeobecně dotací spíše zneužívají na úkor zbytku společnosti.

Řečtí zemědělci vstoupily do stávky. Dopravu blokují 20 tisíci traktory.

Řečtí zemědělci vstoupily do stávky. Dopravu blokují 20 tisíci traktory.

Podle Ethnosu farmáři nespěchají s vyjednáváním s vládou, kterou chtějí nejprve potrápit, aby získali výhodnější vyjednávací pozice. Do polí vyjíždějí zpravidla až na přelomu února a března, takže mají celý měsíc na to, aby s traktory blokovali dopravu.

Vzniklé komplikace se zásobováním umocňuje také stávka v námořní dopravě, která dnes pokračuje druhým dnem, ale měla by dneškem skončit. Pracovat dnes odmítají také právníci, tedy advokáti a notáři, a také novináři.

ČTK