28. října 2013 11:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Reformě 'Obamacare' technika nepřeje. Její web opět zkolaboval

"Obamacare funguje", tvrdí leták. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy "Obamacare funguje", tvrdí leták. | foto: Reuters

WASHINGTON Reformu zdravotnictví amerického prezidenta Baracka Obamy, která zavádí povinné zdravotní pojištění, dál provázejí technické potíže. V neděli opět zkolaboval systém, přes nějž se mohou lidé o pojištění přihlásit. Provozovateli internetové stránky healthcare.gov nefungovalo připojení a systém byl několik hodin zcela mimo provoz. Informovala o tom agentura Reuters.

Takzvané burzy pojištění, jež zprostředkovávají zdravotní pojištění milionům Američanů, kteří ho nemají, fungují od 1. října. Provoz ale běží velmi klopotně: ke stránce healthcare.gov je už od jejího spuštění velmi obtížné se připojit a problémy oficiálně přiznala i administrativa.

ČTĚTE TAKÉ:

Reforma zdravotnictví zvaná Obamacare je nejambicióznějším sociálním programem v Americe od 60. let. Republikáni reformu, schválenou Kongresem v roce 2010 a posléze potvrzenou nejvyšším soudem, odmítají a už měsíce se ji snaží zrušit nebo alespoň oslabit. Tvrdí, že zvýší cenu zdravotního pojištění a že je nespravedlivá v tom, že nutí pod hrozbou pokuty k pojištění i ty Američany, kteří ho nechtějí.

Většina pojištěných Američanů je pojištěna u zaměstnavatele, asi pětina má individuální pojištění. Zhruba 48 milionů Američanů, tedy asi 14 procent, pojištění nemá.

Burzy mají nabízet pojištění pokrývající i ty oblasti, které dosud vždy nemusely být součástí pojištění - například psychiatrickou pomoc, antikoncepci nebo preventivní prohlídky. Reforma zahrnuje i další změny zdravotního pojištění, například zákaz diskriminace na základě pohlaví a předcházejících nemocí či vrozených vad.

Lidovky.cz, ČTK