14. července 2010 15:17 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Řek dostal za své foto na 'tureckém' jogurtu 160 tisíc eur odškodného

Uražený Řek na 'tureckém' jogurtu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Uražený Řek na 'tureckém' jogurtu. | foto: Reprofoto

STOCKHOLM Řek, jehož podobizna se omylem dostala na kelímky s jogurtem vyrobeným podle tureckého receptu, obdržel přes 160.000 eur (přes čtyři miliony korun) odškodného. Jogurty vyrábí švédská firma Lindahl, informovala agentura AFP.

"Dosáhli jsme dohody a nyní můžeme jeho podobiznu používat na všech našich výrobcích, včetně tureckého jogurtu," uvedl ředitel nákupu firmy Lindahl Tomas Axelsson.

Portrét Řeka s dlouhými šedivějícími kníry a tradiční čapkou zdobí kelímek jogurtu vyrobeného podle tureckého receptu, který prodává mlékárna Lindahl se sídlem v Jönköpingu ve středním Švédsku.

Řeka upozornil na zneužití jeho podoby přítel žijící ve Stockholmu. Muž okamžitě požadoval od Lindahlu pět milionů eur (130 milionů korun) za to, že si ho spletli s Turkem a léta bez povolení používali jeho podobiznu na oblíbeném jogurtu prodávaném téměř ve všech supermarketech ve Švédsku.

Lindahl uvedl, že jde o nedorozumění a že fotografii v dobré víře zakoupil od jedné fotobanky.

Lidovky.cz, ČTK