Neděle 7. června 2020svátek má Iveta, Slavoj 18 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Reklamy v ruštině vytačejí karlovarské

Výuka ruštiny (ilustrační snímek). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Výuka ruštiny (ilustrační snímek). | foto: Shutterstock

PRAHA Cizojazyčné reklamní nabídky, které jsou k vidění například v Karlových Varech či pohraničních oblastech, by v budoucnu měly povinně obsahovat také sdělení v češtině. Za nedodržení tohoto nařízení by podnikatelům hrozila pokuta až pět milionů korun.

Počítá s tím novela zákonů na ochranu spotřebitele a o regulaci reklamy, kterou sněmovně předloží poslanec Rudolf Chlad (TOP 09).

"Účelem návrhu není diskriminace žádného jazyka, ale narovnání podmínek a stanovení pravidel při umísťování nápisů a reklam v cizím jazyce. Ad absurdum by bez novely někde mohla být diskriminována naopak právě čeština," sdělil dnes ČTK Chlad. Například reklamní nabídky psané výlučně v azbuce jsou podle něj časté v Karlovském kraji, přičemž si na ně stěžují tamní obyvatelé, lázeňští hosté i turisté.

Nerespektují fakt, že jsou v Česku
Chlad dodal, že cizojazyčné reklamy jsou k vidění také v některých velkých městech a v pohraničních regionech, jelikož zahraniční podnikatelé nyní mohou legálně zveřejnit reklamy s nabídkou svého zboží nebo služeb pouze v cizím jazyce. "Nerespektují fakt, že podnikají na území ČR. Nemusí češtinu vůbec použít," uvedl Chlad.

Na přípravě novely se podílel primátor Karlových Varů Petr Kulhánek (Karlovarská občanská alternativa). "Město nemá pravomoc s tím cokoliv udělat. Nemůžeme vyhláškou nařídit, aby vedle zveřejněného cizojazyčného textu umístili i text český," upozornil Kulhánek.

Návrh zákonů, které ochraňují národní jazyk, už podle poslance Chlada přijala minimálně desítka států Evropské unie včetně Slovenska, které tuto úpravu schválilo před dvěma lety. Chlad dodal, že český zákon ale na rozdíl od slovenského řeší pouze cizojazyčné nápisy. Zákon navrhuje, aby byly oba nápisy v jazykových mutacích stejně velké a obsahově shodné.

Dohlížet na dodržování pravidel by podle návrhu měly živnostenské úřady. Pokud bude zákon schválen, cedule psané výhradně v cizím jazyce získají český ekvivalent do čtyř měsíců. Za porušení by pak mohla padnout pokuta až pět milionů korun.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!