1. prosince 2015 17:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Český boom skončí kvůli Německu. Pro exportéry i celou ekonomiku

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Nebývalý boom českého vývozu, který pomáhá rekordně rostoucí ekonomice, brzy narazí na své možnosti. A pomalejší tempo bude mít na svědomí především zhoršující se hospodářský výkon našeho největšího obchodního partnera – Německa.

Ani celá česká ekonomika pak nebude schopna udržet současný více než čtyřprocentní růst. V příštím roce bude podle stávajících odhadů činit zhruba 2,5 procenta.

Předpoklad „pozvolného zpomalování tempa českého vývozu“ na začátku nového roku vyplývá z Indexu exportu, který je společným dílem Asociace exportérů a analytiků Raiffeisenbank.

Místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk odhaduje, že ještě letos export vzroste až o šest procent a dosáhne celkové rekordní úrovně 3,8 bilionu korun. V příštím roce ale budou vývozci rádi, když další růst exportu nebude nižší než dvě procenta.

Podle hlavní ekonomky Raiffeisenbank Heleny Horské stojí za předpokládaným zpomalením především pokles zakázek z Německa. Světová média už delší dobu připomínají, že tamní ekonomika je na tom hůře, než se zdá na první pohled. V letošním třetím čtvrtletí vzrostla v meziročním srovnání o pouhých 0,3 procenta.

Německo přitom zatím nijak nebrzdila ani kauza Volkswagen či uprchlická krize. List Financial Times vidí problém v dlouhodobě nedostatečných německých investicích do infrastruktury, nedostatku kvalifikovaných pracovních sil a byrokracii.

Rusko není řešení

Z aktuálního hlediska ale mohou být důležitější jiné problémy, na něž upozorňuje deník The Wall Street Journal – tedy hospodářské zpomalování Číny a nedostatek peněz v dalších mimoevropských zemích.

Německo je totiž stejně jako Česko silně orientované na export.

Pro české vývozce by mohlo být řešením hledání dalších mimoevropských trhů. Otto Daněk ale připouští, že ani v Rusku, ani na Blízkém východě se toho vzhledem k ekonomickým a geopolitickým krizím příliš očekávat nedá. Helena Horská vidí naději pro české vývozce třeba na trzích severní Ameriky.

Poznamenává ale, že dobývání trhů mimo Evropu je velmi dlouhodobou záležitostí.

Jan Žižka

Autor

Jan Žižkajan.zizka@lidovky.czČlánky
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Kdo létá, ničí planetu. Greta probouzí výčitky v mladé generaci

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Letadla vyšla z módy, zatěžují prý klima. Když měla mladá aktivistka Greta Thunberg mluvit v OSN, do Ameriky radši...