1. prosince 2015 17:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Český boom skončí kvůli Německu. Pro exportéry i celou ekonomiku

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Nebývalý boom českého vývozu, který pomáhá rekordně rostoucí ekonomice, brzy narazí na své možnosti. A pomalejší tempo bude mít na svědomí především zhoršující se hospodářský výkon našeho největšího obchodního partnera – Německa.

Ani celá česká ekonomika pak nebude schopna udržet současný více než čtyřprocentní růst. V příštím roce bude podle stávajících odhadů činit zhruba 2,5 procenta.

Předpoklad „pozvolného zpomalování tempa českého vývozu“ na začátku nového roku vyplývá z Indexu exportu, který je společným dílem Asociace exportérů a analytiků Raiffeisenbank.

Místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk odhaduje, že ještě letos export vzroste až o šest procent a dosáhne celkové rekordní úrovně 3,8 bilionu korun. V příštím roce ale budou vývozci rádi, když další růst exportu nebude nižší než dvě procenta.

Podle hlavní ekonomky Raiffeisenbank Heleny Horské stojí za předpokládaným zpomalením především pokles zakázek z Německa. Světová média už delší dobu připomínají, že tamní ekonomika je na tom hůře, než se zdá na první pohled. V letošním třetím čtvrtletí vzrostla v meziročním srovnání o pouhých 0,3 procenta.

Německo přitom zatím nijak nebrzdila ani kauza Volkswagen či uprchlická krize. List Financial Times vidí problém v dlouhodobě nedostatečných německých investicích do infrastruktury, nedostatku kvalifikovaných pracovních sil a byrokracii.

Rusko není řešení

Z aktuálního hlediska ale mohou být důležitější jiné problémy, na něž upozorňuje deník The Wall Street Journal – tedy hospodářské zpomalování Číny a nedostatek peněz v dalších mimoevropských zemích.

Německo je totiž stejně jako Česko silně orientované na export.

Pro české vývozce by mohlo být řešením hledání dalších mimoevropských trhů. Otto Daněk ale připouští, že ani v Rusku, ani na Blízkém východě se toho vzhledem k ekonomickým a geopolitickým krizím příliš očekávat nedá. Helena Horská vidí naději pro české vývozce třeba na trzích severní Ameriky.

Poznamenává ale, že dobývání trhů mimo Evropu je velmi dlouhodobou záležitostí.

Jan Žižka

Autor

Jan Žižkajan.zizka@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz