11. července 2012 22:30 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Řekové zprivatizují jen loterii a dům v Aténách. Plány měli větší

Vlajky Řecka a EU před Akropolí | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vlajky Řecka a EU před Akropolí | foto: Reuters

ATÉNY Řecko v letošním roce zprivatizuje pouze státní loterijní společnost a jednu budovu v Aténách. Získá tak mnohem méně peněz, než plánované více než tři miliardy eur (přes 76 miliard Kč). V rozhovoru s agenturou Reuters to řekl šéf privatizační agentury Kostas Mitropulos.

"Letos můžeme finančně dokončit jen dva projekty; státní loterii a společnost IPC," podotkl Mitropulos. Zpoždění vysvětlil administrativními překážky, blíže je ale nespecifikoval. Budova, kterou Řecko prodá, podle agentury AFP bývala olympijským tiskovým střediskem.

ČTĚTE VÍCE:

Atény si přitom naplánovaly privatizaci několika obchodních firem. Je mezi nimi například plynárenská společnost DEPA, provozovatel sítě plynovodů DESFA, energetická společnost Hellenic Petroleum, stejně jako sázková společnost OPAP.

Nová řecká vláda pod vedením konzervativců slíbila, že se na privatizaci zaměří. Připouští ale, že kvůli opakovaným volbám dochází ke zpoždění. Země chce do roku 2015 získat z privatizace kolem 19 miliard eur (asi 482 miliard Kč), na čemž se s mezinárodními věřiteli dohodla v rámci čerpání druhého záchranného programu. Celkem by měla privatizace Řecku přinést až 50 miliard eur (asi 1,3 bilionu Kč).

Stěžejní privatizace

Příští rok už by Řecko mělo přistoupit k prodeji velkých podniků, jako je elektrárenská společnost DEI, vodárenská EYDAP nebo poštovní ELTA. V plánu je i prodej železnice, letiště či nemocnic. Privatizace je stěžejní součástí programu nové vlády Antonise Samarase, která obdržela v neděli důvěru parlamentu.

Chystaná privatizace má být rozsáhlejší, než na jaké se předchozí dvě úřednické vlády dohodly s eurozónou a Mezinárodním měnovým fondem. Kabinet tak chce finančně kompenzovat to, že nechce rozšiřovat škrty, jež by směřovaly k dalšímu snižování mezd a důchodů a k rozsáhlejšímu propouštění státních zaměstnanců.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!