Čtvrtek 9. července 2020svátek má Drahoslava 22 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Řekové mají smůlu, další peníze zatím nedostanou

Řecká vlajka u sochy antického filozofa Sokrata | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řecká vlajka u sochy antického filozofa Sokrata | foto: Reuters

LUCEMBURK Řecko další část peněz ze záchranného balíku pro Řecko získá možná až v listopadu. Vyplynulo to z nočního jednání ministrů financí zemí eurozóny. Zatím se přitom pracovalo s tím, že stát by se tak mohlo ještě v říjnu. Jde v pořadí o šestou tranši, jejíž výše má činit osm miliard eur.

Šéf euroskupiny Jean-Claude Juncker ale ráno prohlásil, že schůzku eurozóny plánovanou na půlku října zrušil. Zatím tak není jasné, kdy by se mohlo nové jednání, na němž by eurozóna mohla uvolnění těchto peněz schválit, uskutečnit.

Důvodem odkladu je to, že bude třeba vyčkat na zprávu takzvané trojky, tedy expertů z Evropské komise, Evropské centrální banky a Mezinárodního měnového fondu. Ti monitorují, zda a jak Atény dodržují podmínky, které si mezinárodní věřitelé dali výměnou za to, že Řekům dají půjčky.

Jean-Claude Juncker

Jean-Claude Juncker

Juncker také v reakci na dotaz novinářů podotkl, že je prý zástupci Atén ujistili, že Řecko bude schopno do té doby s financemi vydržet. V médiích se totiž objevovaly i zprávy, že pokud by další peníze ze záchranného balíku Atény do půlky října nedostaly, nemusely by mít dost peněz například platy státních zaměstnanců či penze.

"Řecko nám řeklo, že fondy budou muset být zpřístupněny během druhého týdne listopadu," podotkl belgický ministr financí Didier Reynders. "Není potřeba o tom rozhodovat nyní," dodal.

ČTĚTE TAKÉ:

Loni Řekové, kteří se potýkají s vážnými dluhovými potížemi, museli požádat mezinárodní partnery o finanční pomoc. Od MMF a eurozóny tak získali příslib balíku v celkové výši 110 miliard eur, z nichž nyní postupně získávají peníze. Časem se ale ukázalo, že tyto peníze stačit k záchraně Atén před bankrotem nebudou. V červenci se tak odsouhlasil druhý záchranný balíček ve výši 109 miliard eur.

Finové ale v tomto případě chtěli získat záruky za část úvěrů, která na ně z druhého balíku připadnou. V noci na dnešek se eurozóna dohodla, že takovéto záruky budou možné. Šéf EFSF Klaus Regling nicméně podotkl, že se za to bude platit. "Je proto nepravděpodobné, že by takový požadavek vznesla nějaká jiná země než Finsko," podotkl.

Země, které by tak záruky chtěly, by musely podle něj například přispět do budoucího záchranného fondu ESM, který by měl začít fungovat v roce 2013. Sníží se jim také zisk, který by měl zemi připadnout od EFSF z půjček, které fond poskytne.

Juncker rovněž před novináři podotkl, že nikdo v eurozóně nevolá po bankrotu Řecka. Bude podle něj uděláno vše, aby se takové situaci zabránilo.

,

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Aero Vodochody (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Aero Vodochody (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

Aero Vodochody (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!