8. dubna 2013 10:41 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Řekové našli dokumenty, podle kterých jim Berlín dluží válečné reparace

Německá armáda v Aténách (1941) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Německá armáda v Aténách (1941) | foto: Bundesarchiv, Bild 101I-165-0419-19A / Bauer / CC-BY-SA

BERLÍN Německo podle expertní komise řecké vlády nezaplatilo Aténám reparace za škody způsobené během okupace za druhé světové války. O jakou částku má jít, však zatím není známo. V minulosti ale Řekové své požadavky vyčíslili na 162 miliard eur (4,2 bilionu korun). Berlín považuje otázku odškodnění za uzavřenou.

Podle německého serveru Spiegel online to komise konstatuje v přísně tajné zprávě, na jejímž základě by řecká vláda mohla po Berlínu chtít dlužné odškodnění vymáhat. Server se odvolává na informace zveřejněné v neděli řeckým listem To Vima.

Podle něj sestavili odborníci osmdesátistránkovou studii založenou na poznatcích z 761 svazků archivního materiálu včetně smluv, textů zákonů a soudních rozhodnutí. Členové komise podle jejího vedoucího prozkoumali 190 tisíc stránek dokumentů, z nichž část prý našli uschovanou v pytlích ve sklepích veřejných budov.

ČTĚTE TAKÉ:

Závěr, ke kterému došli, je prý jednoznačný: "Řecko nikdy nedostalo žádné odškodnění. Ani za půjčky, které Německu pod nátlakem poskytlo, ani za škody, které země za druhé světové války utrpěla," citoval řecký deník ze zprávy, která je vedená v režimu "přísně tajné".

Částku, kterou by Řekové po Berlínu mohli chtít, list neuvedl. Podle dřívějších propočtů řeckých organizací dluží Německo Aténám 108 miliard eur za obnovu válkou zničené infrastruktury a dalších 54 miliard eur za vynucené půjčky, které Řecko v letech 1942 až 1944 poskytlo nacistickému Německu.

Celková částka 162 miliard eur (4,2 bilionu korun) odpovídá podle serveru Spiegel online zhruba 80 procentům současného hrubého domácího produktu zadluženého Řecka.

Špatný čas na spory s Berlínem

Pokud by je Atény vymohly, mohlo by to alespoň z části vyřešit jeho dluhové problémy, konstatuje server. Německá vláda podle něj ale považuje otázku odškodnění Řecka za již uzavřenou.

I aténský kabinet si je údajně vědom velké citlivosti této otázky, která může znovu zvýšit napětí mezi Řeky a Němci. Expertní zprávu má podle serveru k dispozici kromě řeckého ministerstva financí také ministerstvo zahraničí a premiér Antonis Samaras.

"O jejím zveřejnění bude rozhodnuto na nejvyšších místech a rozhodovat o tom bude Samaras," citoval Spiegel online vysokého představitele aténské vlády. "Teď není správný čas začínat spor s Berlínem," dodal.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz