11. září 2012 11:03 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Řekové nechtějí propouštět, vymysleli "úředníky v záloze"

Vlajky Řecka a EU před Akropolí | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vlajky Řecka a EU před Akropolí | foto: Reuters

ATÉNY Řecká vláda podle místního listu Kathimerini odmítá propustit 150 tisíc přebytečných zaměstnanců, což po ní žádají představitelé eurozóny i Mezinárodní měnový fond. Místo toho je chce převést do speciálního rezervního fondu, informuje Český rozhlas.

Řečtí vládní představitelé sami přiznávají, že tisíce zaměstnanců působí na místech, která budou muset být pro nadbytečnost zrušena, přesto se ale propouštění brání. Podle mezinárodních věřitelů je ale zeštíhlení aparátu nutnou podmínkou, aby Řecko mohlo úspěšně snižovat schodek státního rozpočtu a čerpat další mezinárodní půjčky.

ČTĚTE VÍCE:

Zaměstnanci by pobírali část platu a čekali na volné místo

Řecká vláda ale přišla s jiným řešením. Přebytečné zaměstnance chce převést do zvláštního rezervního fondu, kde by brali část platu a vyčkávali, jestli se pro ně časem nenajde vhodné místo.

Řecko v letech 2010 a 2011 zaměstnalo přibližně 70 000 nových státních zaměstnanců a porušilo tak dřívější dohodu s Evropskou unií a Mezinárodním měnovým fondem o poskytnutí finanční pomoci výměnou za úsporná opatření. Nejvíce zaměstnanců přibylo v místních samosprávách, ve zdravotnictví, policii a kultuře.

Lidovky.cz

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.