2. července 2010 12:50 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Řekové prý na úplatky ročně dají kolem 800 milionů eur

Úplatek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Úplatek | foto: Shutterstock

BRUSEL Úplatky od lidí nebo domácností v Řecku, které jsou považovány za jeden z důvodů současných vážných hospodářských potíží této jihoevropské země, ročně činí kolem 800 milionů eur (zhruba 20,5 miliardy korun).

Píše o tom dnes server EUObserver a připomíná, že Aténám musely kvůli stavu tamních veřejných financí přijít na pomoc eurozóna a Mezinárodní měnový fond (MMF).

Bezprecedentní pomoc:

EU a MMF na začátku května slíbily Aténám, které se potýkají s dluhovou krizí, finanční pomoc v bezprecedentní výši 110 miliard eur (asi 2,8 bilionu korun). Řecko výměnou musí provést řadu rozpočtových škrtů a dalších ekonomických reforem.

"Korupce je jedním z hlavních zdrojů toho, proč máme v Řecku tuto ekonomickou krizi. Není tím jediným, ale jedním z nejdůležitějších," podotkl šéf řecké pobočky Transparency International Aris Syngros při návštěvě Bruselu.

Během ní europoslancům představoval výsledky průzkumu, který organizace provedla ve druhé půlce loňska. Podle Syngrose na korupci od lidí nebo domácností připadá nejméně 717 až 857 milionů eur (18,5 miliardy až 22 miliard korun). Průzkum se netýkal korupce na nejvyšší úrovni. Pokud by byla započítána, bylo by to mnohem víc, podotkl Syngros.

Zhruba 9,3 procenta domácností uvedlo, že byly úřady požádány o nějaký úplatek kvůli zrychlení či vyřízení jejich žádosti, aby jim bylo zajištěno adekvátní ošetření, případně aby se vyhnuli placení pokut za dopravní přestupky. Průměrná výše prý dosáhla 1355 eur (téměř 35.000 korun).

Lidovky.cz, ČTK